MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Oğuz Çepni Boyu Dernekleri Federasyonu’ndan Ankara’da Çeşitli Etkinlikler

Oğuz Çepni Boyu Dernekleri Federasyonu’ndan Ankara’da Çeşitli EtkinliklerOğuz Çepni Boyu Federasyonu 19 – 20 Mart 2023 Tarihlerinde Ankara’da önemli etkinlikler gerçekleştirdi. 19 Mart sabahı saat 10:00 da Çankaya Yılmaz Güney toplantı salonunda başlayan konferansa Türkiye’nin her yerinden ve Ankara’da yaşayan federasyon yöneticiler ve paydaşları yoğun katılım gösterdiler.

Konferans saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Konferansın açılış konuşmasını federasyon başkanı Harun Özdemir gerçekleştirdi. 6 Şubat depremzedelere ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Aziz Atatürk ve silah arkadaşları, Türk devletleri adına tarihte şehit olmuş bütün şehitlerimize saygı dilekleri ile konuşmasına başladı.

 Özdemir konuşmasında Oğuz Çepni Boyunu birleştirmek için verilen mücadeleyi ve gelinen durumu özetledikten sonra federasyonun bugüne kadarki faaliyetlerini kısaca anlatıp gelecek vizyonu nu çizdi.

Oğuz Çepni Boyu Dernekleri Eğitim Araştırma Dayanışma Kalkındırma ve Kültür Federasyonu Genel BAŞKANI Harun ÖZDEMİR, siyasi, kamu, spor, STK ya adadığı bir ömrü, bugünlerde herkesin adaylık yarışı içine girdiği seçim döneminde bu birliği sağlamanın yolunun bütün siyasi partiler ve bütün inançlara eşit mesafede olmaktan geçtiğini, bunun için böyle büyük bir boyun ve başkanlığını yapan birinin kendisini bu işe adaması gerektiğinden söz ederek, kendisini Oğuz Boylarının ve Türk Dünyası’nın birliğine adadığını belirterek siyaset yapmayacağını ve bıraktığını söyledi.

Arkadaşlarımızın bulundukları bölgelerde birbirleri ile yarış içinde değilseler siyasi ayrım yapmadan destekleme gibi bir görevleri olduğunu aktardı. Yola çıkarken söz verdik. Bugünlerde seçim rüzgârları var. Biz verdiğimiz sözün teminatı olarak buradayız ve bu oluşuma kendimizi adadık diyen Özdemir salondan büyük alkış aldı.

Sonra organizasyonu düzenleme komitesi ve Oğuz Çepni Boyu Federasyonu Ankara bölgesi yöneticileri Sadık Aslan ve Hürriyet Cemal Özkaynak kısa selamlama konuşması yaptılar ve panele geçildi.

Oturum başkanı Prof. Dr. Zülal Yüksel, Oğuzlar Türkmenler ve Yörükler konusu ile Prof. Dr. Üçler Bulduk, Çepniler ve Anadolu’ya gelişleri, Türk tarihindeki yeri Anadolu’daki Çepni yerleşimleri konusu ile, Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, Çepni kültürü konusu ile Prof. Dr. Naciye Ata Yıldız hocaların anlatımı ile devam edildi.

Günün anısına panelist hocalara federasyon yöneticileri plaket takdimi ettiler. Eski devlet bakanı op. Dr. Reşat Doğanında programa katıldığı için günün anısına kendilerine plaket takdimi ve söz verildi.

Öğlen yemek arasından sonra serbest kürsü ye geçildi.

Ankara Karadeniz dernekleri adına İsmet Orhan, Türk boyları konfederasyonu genel başkanı Dur Hasan Koca, Niğde Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Avşar, Oğuz Çepni Federasyonu onur kurulu üyesi emekli Albay Haşim uçar, federasyonu kurucu mimarlarından emekli emniyet müdürü ve genel başkan vekili Sırrı Oğuz, Adapazarı Samsun ilkadım Derneği başkanı Hasan Kargün, Emekli Albay Servet Avşar, başkent Amasya derneği adına Serdar Albay, federasyon genel Başk. Yrd.  Amasya Köseler Derneği adına İsmail Özdemir, siyasi parti temsilciler ve söz almak isteyenlere kısa konuşma hakkı verildi. Toplantıya toplu fotoğraf çekimi ile son verildi.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ VE ANKARA BÖLGE TEMSİLCİLİK BAŞKANLIĞI

19 Mart 2023, Toplantı bitiminde oğuz Çepni boyu dernekler federasyonunun Ankara Çankaya’daki bölge temsilcilik başkanlığının açılışı merasimi yapıldı. Katılımcılara Ankara’da artık bir evleri olduğu anlatılıp çay kahve ikramları ile sohbet edildi.

20 MART 2023 ANITKABİR ÇELENK TÖRENİ.

Oğuz Çepni boyu federasyonu 20 Mart 2023 sabah saat 10:00 anıtkabirde Ata nın huzuruna resmî törenle ziyaret gerçekleştirdi. Federasyon yöneticileri birlikte anıtkabirdeki törene katıldılar. Resmî törenli Saygı duruşu ve devamında anıtkabir Anı defterine duygularını yazıp okuduktan sonra resmî tören son buldu. Anıtkabirde anı fotoğrafları çekildi

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ NİN BAŞLADIĞI MANDAL DAĞI TEPESİ VE ŞEHİT BİNBAŞI HÜSEYİN AVNİ ALPARSLAN, HAYMANA ŞEHİTLİK ZİYARETLERİ 20 Mart 2023

Federasyon yönetimi Ankara Giresun platformu başkanı ve Oğuz Çepni boyu federasyonu yönetim kurulu üyesi Ahmet Temur önderliğinde ortaya çıkarılıp devlet desteği alınarak şehitlik anıtı yapılan Çepni beyi şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve şehitlerimizin kabirlerini ziyaret ettiler. Kuran tilaveti ile dualarla bütün şehitlerimizi yad ettiler. Haymana belediyesini ziyaret edip belediye başkan vekili Enver Yurttaş ve belediye yetkilileri ile belediye meclis salonunda toplantı yapıldı. Sakarya savaşının ilk başladığı bölge olan haymana mangal dağına gidildi. Şehitlikler ziyaret edildi. Sakarya meydan muharebesinin başladığı yerdeki Yunan saldırısında şehit olan üç bin askerimizden bin askerin Çepni beyi olduğunu öğrendiğimizde tarihte Çepni deyince nerde düşmanı görse savaşır sözü ile bilinmesinin anlamını bir kez daha idrak etmiş olduk.

Oğuz Çepni Boyu Dernekleri Federasyonu başkent Ankara programını böylece bitirmiş oldu.

Galeri
📆 21 Mart 2023 Salı 23:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR