SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Türkiye Yüzyılı’nda sendikalar ve Eğitim-Bir-Sen

Yayınlanma:
ABONE OL

Dünya hızla değişiyor. Savaşlar, ekonomik krizler, iklim değişikliği, açlık, terör, salgın ve teknolojik gelişmeler derken insanlığın geleceğini tehdit eden onlarca etkeni bir çırpıda sıralayabiliriz. Elbette bu etkenlerin en başında insan faktörü gelmekte ve insanoğlu yaptıkları ile dünyayı cennete veya cehenneme çevirme potansiyeli taşımaktadır.

Kötülük yaptığında güçlü olanı durduracak başka bir gücün olmadığı yerde insanoğlu hep zulme uğramış, ağır bedeller ödemiş, yerinden yurdundan sürülmüş, emeği sömürülmüş, köleleştirilmiş ve insanlık dışı muamelelere tabi tutulmuştur.

Sanayileşme ile insan emeğini sömüren sistem zirve yapınca, doğal sürecinde gelişen karşı arayışlar, sendikal mücadele olarak hayatımızdaki yerini almış ve giderek güçlenen örgütlü yapılar kendi özgürlük alanlarını genişletmeye, haklarını almaya ve artık patronlara karşı söz söyleyecek güce ulaşmaya başlamışlardır.

Batı’nın sendikal mücadeleyi doğuran sanayileşme ile zenginleştiği dönemde biz bir imparatorluğun dağılma sürecini yaşıyorduk. Bu yüzdendir ki, Batı’nın yükselişi bize sadece emek sömürüsü olarak değil, batılı bir millet oluşturma çabalarıyla, inançlara baskı, yasaklar ve en temel insan hakları ihlalleri olarak yansıdı. Bir yandan on yıllar sürecek baskı ve zulüm döneminin temelleri atılıyor, diğer yandan da karşı koyacak oluşumlara izin verilmiyordu.

Ülkemizde, başlangıçta, yöneten güç ile yaşanan ideolojik örtüşme bazı sendikalara avantaj sağlamış, meydanlarda karşı karşıya gelmiş gibi görünseler de asıl gerçek yıllar sonra, 28 Şubat döneminde tüm çıplaklığı ile ortaya saçılmıştır. Bedeli hep resmî ideolojinin sakıncalı gördüğü kesimler ödemiş, bazı sendikalar da sistemin sendikası olarak korunagelmiştir.

Böyle bakınca Eğitim-Bir-Sen’i anlayabilmek için, kurulduğu 1992 yılına değil, çok daha eskilere, sendikamızın kuruluşunda dayandığı bu dinamiklere bakmak gerekiyor. Bizim için son iki yüzyılda yaşananları bilmeden kurulacak “Türkiye Yüzyılı” eksik kalacaktır. Biz bir kavrama anlam yüklerken de bir kavrama karşı dururken de hikâyemize özgü tecrübemizle tavır belirleriz.

Türkiye Yüzyılı bizim için, genişlettiğimiz özgürlük alanını daha da geliştirmeyi, kaynaklarımızın sömürülmesine karşı çıkmayı, beyin göçünü engellemeyi, öz güvenimizi kuşanmayı, ülkemizi kalkındırmayı ve Batı’ya karşı dik durmayı;  eğitimde kendi sistemimizi geliştirmeyi, yukarıda özetlenen kavgayı verecek, sadece kendinin değil, insanlığın problemlerine duyarlı insanlar yetiştirmeyi ifade ediyor.

Bizler, Eğitim-Bir-Sen’i kuruluş ilkeleri üzerinde büyütmeye, insanlık adına üretmeye, aynı düşünce etrafında toplanan bütün kurum, kuruluş ve insanımızla tek yumruk koşturmaya devam edeceğiz. Bu yolda destek olan, duaları bizimle olan bütün üyelerimize teşekkür ediyoruz. Yüklediğiniz sorumluluğun farkındayız.

Dünyayı ve ülkemizi okuyarak, yorumlayarak çalışacağız. Desteğimiz de tepkimiz de anlamlı olmaya devam edecektir. Çünkü bizim bir hikâyemiz, sıkıntılarımız, unutamayacağımız yaralarımız ve her şeyden önce iki dünyaya dair derdimiz var.

İlgili Haberler

Genel
11 Haziran 2024
ACİL DURUM İlan Edilmeli! Türkiye Yanıp Kavrulacak! Uzmanlar Hükümete Çağrı Yaptı

Türkiye yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine giriyor. 3-4 gün sürmesi beklenen yeni sıcaklıklar için uzmanlardan uyarı geldi. Hükümetin acil durum ilan etmesi istendi. Türkiye’de Önümüzdeki 3-4 gün boyunca aşırı sıcaklar etkili olacak. Bu defa Cezayir üzerinden gelen yeni sıcak hava dalgası tüm Yurdu sararken uzmanlardan çok kritik uyarı geldi. Hükümete Çağrı yapan iklim uzmanları […]

Genel
11 Haziran 2024
Yorgan Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Uzmanından İpuçları

Konforlu uykunun sağlık açısından önemi bilinir. Deliksiz ve konforlu uyku için en önemli unsur; yatak, yorgan ve yastık seçimidir. Konforlu uyku deneyimini yaşamak ve uzun vadede rahatlıkla kullanabileceğiniz yorganı seçebilmek için bu konuda temel noktalar göz ardı edilmemelidir. Doğru yorgan için bir standarttan bahsetmek mümkün değildir. Uyku sırasındaki rahatlığa göre kendinize uygun olan yorgan, en […]

Genel
11 Haziran 2024
Kripto Vadeli İşlemlerinde Sözleşme Vadesi ve Takaslar

En iyi Launchpad projeleri nerede bulunur kesin bilmek zor olduğundan deneyimli tüccarların da büyük önem verdiği kripto vadeli işlemler ticareti, kripto para piyasasının önemli bir bileşeni haline gelmiştir ve tüccarlara gelecekteki fiyat hareketleri üzerine spekülasyon yapma, potansiyel risklere karşı korunma ve pozisyonlarını kaldıraçla artırma imkanı sunar. Vadeli işlem sözleşmelerinde sözleşme vadesi ve takasların nasıl işlediğini […]

Genel
11 Haziran 2024
AFAD son dakika! Ankara’da deprem oldu

AFAD Son dakika deprem haritasına göre Ankara’nın Bala ilçesinde deprem meydana geldi. Beklenen büyüklüğü 3.7 olarak açıklanırken herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmadı. AFAD Son dakika deprem listesi yayınlandı. Son depremler listesine göre Ankara’nın Bala ilçesinde 3.7 şiddetinde deprem meydana geldi. AFAD açıklamasına göre deprem yerin 14.98 kilometre derinliğinde yaşanırken herhangi bir can […]