MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan’a Açık Mektup -1-
Hicran KAZANCI

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan’a Açık Mektup -1-24 Nisan 1995 yılında, Irak’taki Türkmenlerin siyasi, askeri, ekonomi ve coğrafi haklarının meşru temsilcisi ve savunucu olarak Irak Türkmen Cephesi (ITC) kuruldu. ITC, gerek Irak gerekse dünyada Irak Türkmenlerin siyasi haklarını elde etmek için var gücüyle mücadele edeceği vizyon ve mefkûresiyle yola çıkmış bir siyasi müessesedir.

Sayın Hasan Turan;

2004 yılında Kerkük’te kurulan, Ortadoğu’daki İslamcı- Ümmetçi fikrini benimseyen ve kendisine ilke edinen Türkmen Adalet Partisinin başkan yardımcısı olarak siyasete ilk defa atıldın ve 2011 yılında ITC’ye başkan yardımcısı diye geçiş yaptın.

21 Mart 2021 tarihinde, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanlığını teslim aldın. Yani, üç yıldan itibaren ITC’yı başkan olarak yürütmektesin. Başkanlık koltuğuna oturduğun gün itibarıyla, Şehit Ata Hayrullah’ın resmi üzerinden Türkmen davasına sahip çıkmak, Türkmen toplumunun menfaati doğrultusunda harekât etmek ve Türkmen toplumunun birleşmesi ve hiçbir Türkmenin dışlanmaması noktasında acil eylem planının en kısa zamanda uygulanacağı noktasında mukaddesatın üzerine yemin ettin.

Ancak, gelinen noktada, Erbil, Telafer, Kerkük ve Tuzhurmatu’daki Türkmen varlığının silindiği ve 1000 yıllık Türkmen mevcudiyetinin azınlığa düştüğü duruma büyük katkı sağladığını gördük. Nitekim senden önceki ITC başkanın, Türkmen davasında felaketlere yol açan hatalarına destek verdiğin gibi, yapılmış olan hataların izinden yürümeye devam etmektesin.

 Halepçe’nin il olması ile birlikte Süleymaniye’nin yanı sıra Kerkük’teki varlığımızı pekiştirmek yönündeki stratejik planına destek isteyen Bafıl Talabani’nin talebine karşı Kifri’den Kürdistan parlamentosu için bir Türkmen kotası istemen. KDP olarak Kerkük’e döneceğiz diye sana tek bir mesaj vermeye gelen Şahavan Abdullah’a karşı sessiz kalman. Türkmen davasına sadık kalacağım ve hizmet edeceğim diye verdiğin yemli söylemlerinle eylemlerin ne kadar uyumlu olduğunu milletçe gördük.

Sayın Hasan Turan;

1970’lı yıllarında Türk diplomatlarını şehit eden ASALA ve JCAG terör örgütlerinin devamı olan PKK Terör Örgütü, son dönemde Türk silahlı kuvvetlerinin nitel operasyonları neticesinde Irak’ta köşeye sıkıştı. Köşeye sıkışan PKK terörü Irak Türkmen Cephesi’nin bazı görevlilere yönelik suikast planlarının olduğuna dair bilgileri Irak güvenlik makamlarınca sana iletilmiştir. 3 Mart 2023 tarihinde şehit edilen Ahmet Tahir’in şehadetinden sonra, sana iletilmiş olan tehdit edilme bilgileri kristalleşmiştir.

Vukuu bulunan kişilerin bir kaçının tek koruma ile görev yaptıklarından dolayı, bir aydan itibaren ilave koruma talep etmelerine rağmen tarafınca yapılan bir eylem yok. Pardon var, her olayda olduğu gibi şahsına yönelik tarafınca alınan kararlar var. 6 arabadan oluşan konvoyuna iki tane eklenmesi, 20 olan korumanın artırılması ile ilgili şahsın odaklı tarafınca alınıp ve uygulamaya konulan karar var. Diğerler, Em. Albay Ahmet Tahir gibi terörün kolay hedefi olmaya terk edilmesidir. Peki, yüzlerce güvenlik şirketi elemanı ve adı kendisinden büyük olan savunma gücünün işi nedir?

Sayın Hasan Turan;

Türkmen davası ve siyasi harekâtını yönetmek dürüstlük, fedakârlık, cesaret ve elini değil bedenini taş altına koymak gerektirir. Üç yıl önce Türkmen milletine yemin ederek verdiğin namus sözünü yerine getirmeni hatırlatmak istedim.

Saygılarımla,

Dr. Hicran Kazancı

📆 12 Nisan 2023 Çarşamba 00:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR