SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Pendik’te Orta – Dumlupınar Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm Başladı

Yayınlanma:
ABONE OL

Orta-Dumlupınar Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katıldığı temel atma töreniyle başladı. Bakan Kurum “Yeni konutları 16 ay sonra teslim etmeyi hedefliyoruz. Bu bölgenin dışında toplamda 900 bin metrekarelik alanda 3.200 riskli yapıyı kira ve taşınma yardımıyla dönüştüreceğiz.” dedi. Başkan Ahmet Cin de Pendik’te kentsel dönüşüm çalışmalarının süreceğini ifade ederek Bakan Kurum’a desteğinden dolayı teşekkür etti.

Orta ve Dumlupınar Mahalleleri 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi için temel atma töreni düzenlendi. Törene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya ve Eyüp Özsoy ile vatandaşlar katıldı. Temel atma töreninde konuşan Bakan Murat Kurum, Orta ve Dumlupınar Mahallelerindeki dönüşümde mahalle kültürünün esas alınacağını vurgulayarak “Pendik’e yakışacak, mahalle kültürünün esas alınacağı, komşuluk ilişkilerinin yaşatılacağı bir dönüşüm yapmak istiyoruz. Konutları 16 ay sonra size teslim edeceğiz ve yine buraya geleceğiz. Yeni yuvalarımız, yeni iş yerlerimiz şimdiden hayırlı olsun.” dedi.

3.200 riskli yapı kira ve taşınma yardımıyla dönüşecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Orta ve Dumlupınar Mahallelerinin çevresindeki toplamda 900 bin metrekarelik alanda dönüşümün devam edeceğini belirterek “3.200 riskli yapıyı da kira ve taşınma yardımıyla burada da dönüşüm sürecini başlatacağız, inşallah.” şeklinde konuştu.

Pendik Çarşı yenilenecek

Bakan Murat Kurum, kentsel dönüşüm sürecinin Pendik Çarşı için de söz konusu olduğunu ifade ederek “Pendik merkez bölgesi, yani Çarşı Mahallesi riskli binaların olduğu bir alan. Burayı da yenileme kararı aldık. Böylece çarşı daha modern hale gelecek.” dedi.Öte yandan Bakan Kurum, Ertuğrulgazi Mahallesi’ndeki 4.500 gecekondunun dönüşümüne yönelik imar planlarının onayladığını, ayrıca Şahintepe’de400 bin metrekarelik alandaki tapu sorununun çözümüne yönelik çalışmaların da başladığını sözlerine ekledi.

Pendik’te kentsel dönüşüm devam edecek

Bölgedeki dönüşüm süreciyle ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Ahmet Cin, sürecin yüzde 99,9 oranındaki anlaşmayla bu noktaya geldiği ifade ederek Bakan Kurum’a kentsel dönüşüm sürecindeki desteğinden ötürü teşekkür etti ve “Bakanımızın verdiği müjdelerle tüm Türkiye’de olduğu gibi kentsel dönüşüm çalışmalarına Pendik’te de devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. Çarşı bölgesindeki dönüşüme de değinen Başkan Ahmet Cin: “Çarşı denilen bölgede plan çalışmalarını bitirdik. Pendik’in en sıkıntılı bölgesiydi. Bakanımızın da desteğiyle dönüşümü başlatmış olacağız, inşallah.” dedi.

Neler yapılacak?

Orta ve Dumlupınar Mahalleleri 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi, cumartesi günkü temel atma töreniyle başlamış oldu. Proje kapsamında Emlak Konut eliyle 45 blokta 1.747 konut 281 dükkan yapılacak. Sosyal donatılarla, otoparklarla, kentsel yaşam alanlarıyla bölge bir cazibe merkezi olacak.

İlgili Haberler

Genel
13 Temmuz 2024
Başkan Bozali’den Uyarı! “Elektrik ihmale gelmez, bakım ve denetim şart

İzmir’in Konak ilçesi Alsancak semtinde meydana gelen elektrik akımına kapılma sonucu yaşanan trajik ölüm üzerine İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Haluk Bozali, yetkililere önemli uyarılarda bulundu. Bozali, elektrik kazalarının çoğu zaman can kaybı ile sonuçlandığını belirterek, öngörülemeyen kazaların aslında düzenli bakım ve yeraltı sistemlerinin kameralarla kontrolü ile önlenebileceğini vurguladı. Başkan Bozali, yeraltı kablo tesisatları hakkında […]

Genel
13 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! Tarih Verildi: 40 Dereceyi Geçecek

Türkiye’de Hava Sıcaklıkları Yükseliyor: Önümüzdeki Hafta Sıcaklar 40 Dereceyi Bulacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre, Türkiye’nin birçok bölgesinde hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta artarak 40 dereceyi aşması bekleniyor. Özellikle İstanbul’da sıcaklıkların yüksek nemle birleşmesi nedeniyle hissedilen sıcaklıkların daha da artacağı tahmin ediliyor. Yaz aylarının sıcak yüzü, Türkiye’nin dört bir yanını etkisi altına almaya devam ediyor. Meteoroloji […]

Genel
13 Temmuz 2024
Sirkeli Suyla Duş Alan O Dertten Kurtuluyor! İşte Müthiş Faydaları

Sirkeli suyla duş almak her derde deva oluyor. Müthiş faydaları tek tek açıklandı. Bunu Duyanlar Sık sık banyo suyuna sirke ekleyecek. İşte sirkeli suyla duş almanın muhteşem faydaları… Birçok kişi evinde temizlik rutininde artık sirke kullanıyor. Hem doğal olması hem de müthiş bir temizlik işi çıkarması sirkeyi evlerden eksik etmiyor. Ancak bu haberi okuduktan sonra […]

Genel
13 Temmuz 2024
MGM’den O İllere Kritik Uyarı! Sel ve Su Baskını Olabilir

Meteoroloji 13 Temmuz hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Son dakika uyarısı geldi. O illerde öğleden sonra kuvvetli yağış bekleniyor. Sel ve su baskını olabilir, tedbir almakta yarar var. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 13 Temmuz 2024 hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Bugün öğle saatlerinden itibaren Çankırı Ankara Artvin Trabzon ve Rize illerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji […]