MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan’a Açık Mektup -2-
Hicran KAZANCI

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan’a Açık Mektup -2-Yayınladığın görüntülü Ramazan Bayramı kutlama mesajında, Ramazan Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) kuruluş günü olan 24 Nisan münasebetlerini “3’çü bir arada” misali şahsım kararıyla 23 Nisan’da kutlayacağını açıkladın. 

Sayın Hasan,

Hicretin ikinci yılından sonra kutlanmaya başlayan, İslam Dünyasının oruç tutma ayı olan Ramazan Ayının tamamlanmasının ardından üç gün boyunca kutlanan dini bir bayramdır Ramazan Bayramı. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olan 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kosova Cumhuriyeti’nde resmi olarak kutlanmaktadır. 24 Nisan ise, Irak Türkmen Cephesinin kuruluş günüdür. Yani, başkanlık koltuğunun sana teslim edildiği müessesedir.  24 Nisan 1995 tarihi ise,  Erbil’de kurulan ITC’nin kuruluş tarihidir. Kuruluş felsefesi ve amacı, Irak ve yurtdışında faaliyet gösteren siyasi parti, harekâtlar sosyal yapı ve derneklerin tümünü tek bir çatı altında toplayarak, Türkmen davasını tek bir sesle savunulmasını ve partileri üstü bir dava olduğunu deklere etmektir. Bahsi geçen münasebetler, konjonktürel ve tarihsel açıdan birbiriyle alakası olmayan üç farklı olaydır.

Sayın Hasan;

Türkmen milletinin bağrından çıkan, Türkmen milli davasının simgesi ve Türkmen toplumunun umudu olan siyasi müessesenin kuruluş yıldönümünü ön planda tutmam gerekmez mi? Yoksa üç yıldan itibaren başkanlık koltuğunda oturduğun siyasi kurumun her fırsatta kuruluş felsefesinden biraz uzaklaştırıp farklı eksenlere kaydırmaya çalışmaktasın. Nitekim, başkan olduktan sonra yaptığın ilk icraat ITC’nin temel yapısı olan yürütme kurulunu, Müslüman Kardeşler Harekatı’nın ana yapısını teşkil eden Meclisi ül-Şura benzeri olan Mekteb ül- Siyasi kuruluna dönüştürmen oldu.  Başka bir değişle, 24 Nisan 1995 tarihinde, kurulan Türkmenlerin milli kurumunu kuruluş felsefesinden uzaklaştırarak içini boşalttın ve değiştirdin. Türkmen davasının milli üniter yapısını yıkarak yerine Türkmen ulusal çıkarlarına ihanet eden ihvancı zihniyetini kurmak amacıyla Arap gericiliğine yaslanan bir ideolojiyi inşa etmeye çalışıyorsun.

Sayın Hasan;

Irak Türkmen Cephesi’nin kuruluş yıldönümünü, çocuk bayramı olan 23 Nisan’da kutlama kararı alman çok doğrudur. Ancak, 23 Nisan’da çocukların ellerinden tutularak resmi kurumların başkanlık koltuğunda oturtulması bir günlüğünedir, üç yıllığına değil.

Saygılarımla,

Dr. Hicran Kazancı

📆 23 Nisan 2023 Pazar 01:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR