MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Büyükşehir, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan’a Açık Mektup -3-
Hicran KAZANCI

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan’a Açık Mektup -3-Sayın Hasan;

Irak Kürt siyasi hareketi için Washington ne kadar önemli ise, Irak Türkmen siyasi hareketi içinde Ankara o kadar önem arz eder. 1974 Cezayir Anlaşmasıyla alanda büyük yenilgiye uğrayan Irak Kürt siyasi hareketi, ABD’nin desteğiyle Washington’da siyasi, kültürel faaliyetlere başladılar ve zamanla örgütlenerek uluslararası arenalarda büyük ivme kazandılar. Iraklı Kürt siyaseti, Saddam sonrası oluşturulan yeni Irak’ta elde ettikleri tüm kazanımların temelinde yukarıda zikir edilen ivmeye yatmaktadır.

Sayın Hasan;

1959 Kerkük Katliamıyla büyük darbe alan Irak Türkmen siyasi hareketi, Türk Devletinin desteğiyle Ankara merkezli Türkiye’de siyasi, ekonomi ve kültürel olarak örgütlendi. Saddam’ın Kuveyt’i işgal etmesiyle birlikte değişen bölgesel konjonktür nedeniyle, Saddam otoritesinden arındırılmış Irak’ın kuzeyinde Türkmenler, diğer Iraklı siyasi partiler gibi muhalefet faaliyetlerine başladılar. Irak Türkmen siyasetinin söylem birliği noktasında tek merkezden yönetilmesi ve Irak’ta yaşayan 3 milyon Türkmen toplumunun desteğini alarak meşru temsilci olma hedefine, Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) 24 Nisan 1995 tarihinde kurulmasıyla ulaşıldı. Irak Türkmenlerinin siyasi tezlerini dünyaya tanıtmak amacıyla, ITC Ankara Temsilciliği faaliyetlerine başladı. ABD merkezli bir çok Batılı ülkede diğer Iraklı siyasi partilere rekabet edercesine Türkmen tezini tanıtan Temsilciliğin birinci ligden kümeye düşen takım misali tamamen etkinliğini kayıp ederek küçük bir işyerine dönüştüğüne bugünlerde milletçe şahitlik ediyoruz.

50 bin Iraklı Türkmenin yaşadığı Ankara’da, başkanlık ettiğin Irak Türkmen Cephesi heyetinin Anıtkabir ziyaretine 15 kişi katılması, Ramazan Bayram’ından 3 gün sonra bayramlaşma töreni adı altında yapılan “törene” 20 kişi, Kerkük’te iki aile arasında yapılan kapalı nikah veya nişanlama töreni misali ITC’nin kuruluş tarihinden 5 gün sonra yapılan “kuruluş resepsiyonuna” 30 kişi katılması, ITC idaresinin ne kadar iş bilmez, başsız horuz gibi kontrolsüz şekilde sağa sola savrulan ve vizyonsuz bir yönetimin elinde olduğunun göstergesidir.

Sayın Hasan sayende;

Türkmeneli coğrafyasında yer alan bölgelerin kopukluğu artmıştır. ITC’nin Türkiye’ye rakip ülkeler tarafından desteklenen bazı Iraklı oluşumların teşkilatlanmalarına karşı zayıf kalmış ve karşı koyabilme kabiliyeti kalmamıştır.

ITC’nin siyasi fikir ve strateji düşüncesi yok olmuş, sadece günlük tepkiler üzerinden hareket edilir hale gelindiği için verilmesi gereken tepki ya da yanıtları bile vermekte aciz kalmıştır. ITC gerek siyasi mahfillerde gerekse toplum nezdinde tamamen gücünü kayıp etmiştir. Beş yıllık sürede, tecrübe, bilgi, liyakat ve sadakat sahibi olanlar uzaklaştırılmış ve yerlerine, sadece suflör görevi yapan konuşan takım elbiseliler getirilmiştir.

Sayın Hasan;

Siyaset mümkünün arayışıdır. Mümkün olan, olması gerekenden kalkan bir anlayıştır. Mümkün değil ile imkânsız üzerinde ısrarın sonu hüsran getirir. Nitekim, yüzüne bakıldığında acı ve ıstırap çektiğin belirgin bir şekilde görülüyor.

📆 05 Mayıs 2023 Cuma 09:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR