MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » 14 TEMMUZ 1959 KERKÜK KATLİAMI’NIN 64. YILDÖNÜMÜNDE ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ
Hicran KAZANCI

14 TEMMUZ 1959 KERKÜK KATLİAMI’NIN 64. YILDÖNÜMÜNDE ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ14 Temmuz 1959, Türkmen halkına karşı yapılan en acımasız katliamın tarihidir. 14 Temmuz 1959’da, bir Türkmen şehri olan Kerkük’te ve tüm dünyanın gözleri önünde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile dönemin Irak’taki iktidarın ortağı olan Komünist Partisi’nin işbirliği neticesinde, üç gün-üç gece süren katliamı gerçekleştirdiler.

Yüzlerce Türkmen acımasızca ve hunharca katledilmiş, kurşuna dizilmiş, cesetleri iplerle bağlanarak caddelerde sürüklenmiştir. Katliam sırasında çok sayıda insanımız sakat kalmış, Türkmenlere ait işyerleri ve mağazalar yağmalanmıştır.

Kerkük katliamı, hafızalarımıza ve tarihin sayfalarına acı ve kara bir gün olarak kazınmıştır. Türkmenler, 1959 yılını hiç unutmazlar ve bütün şehitlerini 1959’daki Kerkük Katliamının yıldönümü olan 14 Temmuz’da anarlar. “14 Temmuz” tarihi, 1997 yılında Erbil’de gerçekleştirilen 1.Türkmen Kurultayı’nda bütün Türkmen şehitlerinin anısına “Türkmen Şehitler Günü” ilan edilmiştir. Tarihe ‘Kerkük Katliamı’ olarak geçen bu soykırımda, insanlık dışı vahşetler yaşanmıştır.

Unutmayalım ki bugün de devam eden baskılar, siyasi oyunlar ve tahakkümlere karşı mücadele etmek için Türkmen milleti olarak birlik ve beraberlik içinde olmak, davamıza ve birbirimize dört elle sarılmak, dilimize ve kültürümüze sahip çıkmak şehitlerimize olan borcumuzdur.

Dr. Hicran Kazancı

📆 15 Temmuz 2023 Cumartesi 11:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR