MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum » Muhsin Yazıcıoğlu adı Makodonya Ernekük Köyünde Yaşayacak

Muhsin Yazıcıoğlu adı Makodonya Ernekük Köyünde YaşayacakTürk İslam dünyasının mümtaz şahsiyetlerinden Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun adı Makodonya’nın doğusundaki Bosilovo şehrine bağlı Ernekük ( Ednekukova ) köyünde Sultan Murat Han. Döneminde yaptırılmış tarihi camii yanında yaptırılan Kuran-ı Kerim ve Türkçe Okuma Yazma Kursunda yaşatılacak.

İyilik Hareketi Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği gönüllüleri tarafından yaptırılan yerin açılışında köy çocukları tarafından dualar edildi şiirler okundu.

İyilik Hareketi Derneği Başkanı şair yazar Kasım Alper Özdemir; beni iki yıl evvel bu köyde etkileyen şeyler olmuştu. Bir yaşlı teyzemiz maalesef köyde Gasilhane yok ölüler sokakta yıkanıyor deyince sosyal medyadan paylaşım yapmıştım.

Köy bir hristiyan köyü olduğu için orada yaşayan yüz küsür Müslüman Türk hizmetsiz ve yalnız bırakılmış.

Avusturya’dan gönüllüler bu eksiği tamamlayarak köyün hizmetine kazandırdılar.

Daha sonra da biz çocuklar için eksikleri tespit edip bu güzel kültür evini yapmak istedik ve eksikler çok olsa da en azından açılışı yaparak köydeki evlatlarımızın hizmetine sunduk.

Camii çok yıpranmıştı elimizden geldiğinde bizde destek olduk.

Amacımız boş zamanlarda oradaki evlatlarımızın daha iyi vakit geçirmeleri ve Türk İslam ülküsü ile büyümelerini sağlamak.

İstiyorum ki Gazi Mustafa Kemal Paşa ve ecdadımızı daha iyi tanısınlar.

Özellikle bizim için iyilik tevazu ve vatan sevgisinin sembollerinden olan merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun adını yaşatmak büyük bir onur oldu.

Her kim bir zerre destek olduysa Allah onlardan razı olsun. Rabbim nice güzel hizmetler nasip etsin hepimize; diyerek bir çocuk parkı da yapmak istediklerini söyledi..

Ernekük Köyü sakinlerinden İzmit Şabanov ise, unutulan bu köyleri gündeme getiren ve bizleri hatırlayan Kasım Alper Özdemir’e ayrıca teşekkür ediyorum; dedi.

📆 03 Ağustos 2023 Perşembe 21:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR