MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Genel, Mahalleler, Manşet, Mekanlar, Sivil Toplum, Toplum » Akel Sitesi’nde 8 yıllık mücadelenin sonunda Ruhsat Alındı

Akel Sitesi’nde 8 yıllık mücadelenin sonunda Ruhsat AlındıDKY İnşaatın, Kartal Esentepe Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm” kapsamında 2015 yılında yapmayı taahhüt ederek yıktığı, ancak yıllarca inşaata başlamadığı gibi, kiralarını ödemediği için mağdur olan ve yoğun mücadele sonucu DKY ile sözleşmeyi iptal eden, 301 daireli Akel Sitesi malikleri, 8 yıllık mücadelenin sonunda, yeni inşaat firmayla yaptığı sözleşme, hayata geçti. İnşaat ruhsatı alındı ve ilk kazma vuruldu.

Akel Sitesi Kooperatifi 2. Başkanı İbrahim Karslıoğlu, inşaat ruhsatının alınmasını ve ilk kazmanın vurulmasını sosyal medya hesabından duyurdu.


İşte İbrahim Karslıoğlu’nun paylaşımı:
HAYIRLI OLSUN…
2015 yılından bugüne kadar tam 8 yıldır beklediğimiz İlk aşama bugün sonuçlanmıştır. EVET… RUHSATIMIZ BUGÜN İTİBARI İLE ALINMIŞTIR. Çok emek verildi, mücadelemizin ilk başlangıç noktasında bizlerin sesi olan ve hem yerelde hem de ulusal basında sesimiz olan İLKHABER Gazetesi sahibi Arslan Ariç ve KARTAL GAZETESİ sahibi Kenan Gülerci’ ye teşekkür ederek başlamak isterim.


305 daire 430 malik bu mücadelede tek yürek olduk ne safhalardan geçtik ne mezarlar kazdık, içine girdik ne basın toplantıları düzenledik ama hiçbir zaman yılmadık. Büyük bir AİLE gibi tek yürek olduk, evimiz varken kiracı olduk.


Yıllarca kendi kiramızı kendimiz vermeyi kabul ederek, hiçbir tehdide ve umutsuzluğa kapılmadan mücadelemize devam ettik. Bu anlamda Sabırla ve özveriyle sonuna kadar bizlere destek olarak, büyük bir güven içerisinde arkamızda duran üyelerimize. Kartal Belediyesi Bşk. Yardımcısı Bayram Ali Baştan ve İmar Müd. Nihal Hanım’a, Projenin gerçekleşmesi adına arka planda büyük fedakarlıklar yapan Neva Prestij Yapı Firma sahibi Mehmet Öztürk’e, Proje onay ve diğer evrak takip süreçlerini bir an olsun aksatmayan, Proje Müdürü Ömer Balcı ‘ya, Şantiye Şefimiz Ömer Faruk Altınsoy’a ve Genel Müdür Sıddık Kaya’ ya, hasılı herkese tek tek TEŞEKKÜR EDERİZ.


Son olarak da Kooperatif Yönetimimdeki tüm arkadaşlarıma, büyüklerim Mehmet Zeki İşbilir, Zeki Şahin, Cafer Demiray ve Mustafa Atakuru ’ya teşekkür ederim. İnanın sürecin bu aşamaya gelmesinde alın teri akıtan tüm arkadaşlarımın fedakârlıkları her türlü övgünün üzerindedir. VE BU BAŞARI HEPİMİZİNDİR.
RUHSATIMIZIN TEKRAR HAYIRLI OLMASINI VE İNŞAATIMIZIN TAMAMLANARAK TÜM ÜYELERİMİZİN BİR AN ÖNCE YENİ EVLERİNE YERLEŞMESİNİ TÜM KALBİMİZLE VE DUAMIZLA CENABI ALLAH TAN NİYAZ EDİYORUZ.
Saygılarımızla…”


Ne olmuştu?..
Akel Sitesi Mağdurları, inşaatın başlamaması kiralarının ödenmemesi üzerine, bir taraftan konuyu yargıya taşırken, bir taraftan da, eylemler yapmaya başladı.


Kooperatif binası önünde toplanan ve ellerinde “DKY İnşaat Mağdurları. Aylardır mağduruz” “ fitre almaya başladık” “15 aydır kiralarımız ödenmiyor” “Adalete güveniyoruz” “Kentsel dönüşüm dediler, moloz dönüşüm oldu” “Yalan ve masalların senin olsun bize arsalarımızı geri ver” dövizleri taşıyarak Adliye binasına kadar yürüdü. Adliye önünde basın açıklaması yaptı.


DKY’den konunun düzelmesi yönünde bir çalışma yapılmayınca mağdurlar “Sözleşmenin iptali” için dava açtı.

Eylemlerini sürdüren mağdurlaryıkılan evlerinin önünde DKY’Yİ protesto etti.
Ekmeğe muhtaç duruma düştüklerini söyleyen mağdurlar “ 12 kişi kahrından öldü, fitre almaya başladık, bizi bu hale düşürenlere hakkımızı helal etmiyoruz” diye beddualar yağdırdı. Yaşadığı mağduriyet nedeniyle DKY’ye ve eski Kooperatif yönetimine beddualar yağdıran bir mağdur güçlükle teskin edildi.
Mağdurlar, evlerinin yıkıldığı arazi içinde eylem yaptı. Mezar kazarak kefenli bir şekilde mezara girdi.

Durumu Çevre ve Şehircilik eski Bakanlarından Murat Kurum’a ilettiler, Kurum konuyla ilgilendi ve yapılması gerekeni yaptı. 27 Mart 2019 tarihinde Esentepe Mahallesi’ne gelerek Akel Kooperatifi mağdurlarıyla görüşen  ve sonrasında da İnşaat firması sahibi olan Ali Dumankaya’yı telefonla arayarak konuyu bir de Dumankaya’dan dinlemişti. Bunun üzerine Murat Kurum, Dumankaya’ya şu ifadeleri kullanmıştı, “Bu insanları neden mağdur ediyorsun. Başka projeden para kazan, bu insanları bırak artık zorlama” demişti.


 Ve  gelinen noktada Akel Sitesi, yeni firma ile anlaşma imzaladı ve bugün ilk kazma vuruldu.

Galeri
📆 15 Ağustos 2023 Salı 23:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR