MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum » Ölü ve yaralıların olduğu Kerkük’te Riyaz Sarıkahya’dan Halka Çağrı

Ölü ve yaralıların olduğu Kerkük’te Riyaz Sarıkahya’dan Halka ÇağrıTürkmeneli Partisi Genel Başkanı Riyaz Sarıkahya son birkaç gündür Kerkük’te yaşanan gerginliklerle alakalı Kerkük halkına bir çağrıda bulundu.

Kerkük’te yaşanan gerginliğin sebebi nedir?   

Edinilen bilgilere göre; Barzani yönetimine bağlı KDP partisinin, Kerkük’te bulunan ve uzun zamandır kullanmadığı ana karargah binasını siyasi çalışma bürosu olarak yaklaşan Irak seçimleri öncesi tekrar kullanmak istemesi ve güvenliğini de peşmergenin sağlayacağının duyulması üzerine başta Araplar olmak üzere Kerkük halkı bu duruma tepki gösterdi.

Yaşanan bu gerginliklerin çatışmaya döndüğü ve çıkan olaylarda 7 – 8 kişinin yaralandığı 2 kişinin de öldüğü belirtildi.

Başkan Sarıkahya Türkmenlere itidal tavsiye ederek şu açıklamayı yaptı.

“Bugün şehrimiz üzücü olaylara sahne olmuştur. Her ne kadar Türkmen halkı olaylara karışmamış olsa da Türkmenler olarak derin üzüntü ve barış adına endişe duymaktayız.

Olaylarda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve mağfiret dilerken yaralılara da acil şifalar dileriz. Bugün gibi üzücü olayların müsebbiplerinden hesap sorulmalı.

Provokatörler adalete teslim edilmeli. Kerkük şehrinde küçük hesaplar ve çıkarlar için barışı bozanlar kendileri de bu fitnede yok olacaklar. Kerkük te toplumsal barışa bozanlar yargılanmalı. Toplumsal barış geleceğimizin güvencesidir.

Biz parti olarak öteden beri Kerkük’ün sıradan bir şehir olmadığını tek çözümü de ortak yönetimden ve federe statüden geçtiğini defalarca vurguladık. Kerkük te kardeşliğin bir an önce tesis edilmesini ısrarla vurguluyoruz.

Kerkük Kerkük’ü sevenlerindir. Herkes sükûnet ve aklıselime bağlı kalmalarını talep ediyoruz. Sorunları kanunlar ve diyaloglar yolu ile hal edilmesini istiyoruz” dedi.

📆 02 Eylül 2023 Cumartesi 23:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR