MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Yazarlar » Hangi üniversite
Mustafa Telli
Hangi üniversite


YGS sonuçları açıklandı. Ne istediğini bilen, hedefe kilitli zeki, çalışkan ve başarılı ilk elli bin öğrenci, iş ve aş kapısı sonuna kadar açık bölümlere girecek. Parası olanlar vakıf okullarını dolduracak. Elek altının okul dışında kaldığı 2010 YGS de asıl problem, bıçak sırtı olan 50 bin kişiden sonra.

Elinde puan kartı, nereye girerim diye düşünen gençler! Gün hata günü değil. Puan kartınızı önünüze koyup, Puan aralığında veya yüzdelik diliminde gezinin. Ancak daha önce; “Ben mezun olunca nerede iş bulacağım? 30 yıl nerede çalışacağım? Kazancım, sosyal statüm ne olacak” gibi sorularının doğru cevabını mutlaka arayın.

“Ne olursa olsun bir üniversite olsun.” diyerek bol keseden sallayanlar. “İstanbul, Ankara” mantığı ile şehir seçenler.  “İTÜ, ODTÜ” diyerek etiket peşinde koşanlar. Tıp’la hayal kuranlar: İşi bizzat uzmanına sormadan, okulu yerinde görmeden, okuyan öğrencilerle görüşmeden seçim yapamayın. Üniversite seçimi ya sizi ömür boyu başarıdan başarıya koşturup, mutlu edecek ya da ömür boyu çile çekeceksiniz.

İstanbul’da Almanca bölümünü yazdınız. Mezun olunca ne iş yapacaksınız? Kendinize bir iş kurabilir, Devlette görev alabilir misiniz? Hangi özel sektör Almanca mezununa iş verecek?  İstanbul’u bırakıp,  Ankara’dan bir Üniversite seçenler: ailenizden uzakta, yeni bir çevrede 5 yıl yaşamak kolay mı?  Tıp mizacınıza uygun mu? 6 yıl okul, 2 yıl ihtisas ve 2 yıl şark hizmetini biliyor musunuz?

Bize göre en doğru seçim “Önümüzdeki 30 yılın gözde mesleği ne? Ben bu mesleklerden hangisini yapabilirim? Bilgi, becerim ve değer duygularım bu mesleklerden hangisine uygun?” diyerek aile ve uzmanlardan alınan yardımla yapılan seçimdir.

Yapacağınız ilk iş meslek seçimi, ikinci iş de sıralamadır. Mesleğinizi seçtiniz ve “Ben sınıf öğretmeni olmak istiyorum.” Diyerek sınıf öğretmenliği bulunan Eğitim Fakültelerini alt alta yazdınız. Şimdi sıralayacaksınız. Bu sıralamada en başa yazacağınız okul, okumayı düşündüğünüz fakülte olmalıdır. Fakültenin; yeri, öğretim üyesi, mevcut öğrencilerin sosyal yapısı çok önemlidir. Okulun yurdu, yemeği, sosyal aktiviteleri nedir? Ulaşımı nasıldır? Bölgenin iklim şartları sağlığıma uygun mu? Yatay geçiş, burs gibi imkânları var mı? Tek tek öğrenilmeli, fakülteler bu verilere göre ve evinize en yakın okuldan başlayarak sıralanmalıdır.

İkinci öğretim, Vakıf üniversiteleri, KKTC, Kazakistan, Azerbaycan ve hatta Bulgaristan gibi yurt dışı seçenekler çok iyi değerlendirilmeli. Okul maliyetlerini hesaplarken hata yapılmamalıdır. Okula ödenen para, harç, yurt, yemek, yol parası gibi giderleri, yabancı devlet ya da şehirde yaşamayı iyi düşünmeliyiz. Alt alta konan rakamlar, çok görünen para, iyi etüt edildiğinde bazen daha az çıkabilir.

Kazanamamaksa asla dünyanın sonu değildir. Hayatınızı karartıp 30 yıl çile çekeceğiniz üniversite yerine, 2011 YGS’sine hazırlanmak bazen daha doğrudur. İyi düşünün ve son kararınızı değil, sizi mutluluğa taşıyacak tercihi yapın.  Sonuç olarak: Bilgi ve becerinize uygun, değer duygularınızla örtüşen, iş garantisi yüksek, kendi işiniz kurabileceğiniz, devlet ya da özel sektörde çalışabileceğiniz bölüm ideal seçimdir.

En iyi üniversite iş ve aş garantili, evinize en yakın üniversitedir.

 

Mustafa N. Telli

📆 07 Ağustos 2010 Cumartesi 12:35   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR