MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Yazarlar » Bilgisayar Kurası Sürgünü ve İstanbul Milli Eğitim Müdürünün Mağduriyetin Giderileceğine Dair Sözü
M. Hanifi Bostan
Bilgisayar Kurası Sürgünü ve İstanbul Milli Eğitim Müdürünün Mağduriyetin Giderileceğine Dair Sözü


Bilindiği üzere 9 Ağustos 2010 Pazartesi günü İstanbul’da zorunlu rotasyona tabi tutulan okul müdürlerinden 769’u ki, büyük bir çoğunluğu istemeyerek yaptıkları tercih ve puan üstünlüklerine göre, 104 okul müdürü ise tercihleri dışında bilgisayar kurası ile ve tercihte bulunmayan 9 okul müdürü de yine bilgisayar kurası ile olmak üzere toplam 882 okul müdürü istemedikleri okullara haksız, kanunsuz ve hakları gasp edilerek atandılar.

Özellikle bu uygulamanın haksız ve kanunsuz olduğunu, tamamen hak gaspına dayandığını başından beri ısrarla belirtiyoruz. Çünkü insan haklarına, demokrasiye ve Anayasamıza aykırı olan bu sürgün operasyonu, aynı zamanda MEB’nın bu rotasyonu dayandırdığı “Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğine” de aykırıdır.

Kanunlara, hukuka ve insan haklarına saygı göstermeyenler, zulmü, haksızlığı ve adaletsizliği meşrulaştırmaya çalışanlar, nasıl bir düzen istediklerinin göstergesidir. Fazla söze hacet var mı?

Haksız uygulamalara çanak tutanlar, bu adaletsizliğe karşı çıkmayıp onaylayanların samimiyetlerinden şüphe etmemek mümkün mü?

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen olarak dün 28 Şubat Zulmüne karşı açık tavır gösterdiğimiz gibi, bugün de bu haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı durmaya, hakkı tutup kaldırmaya, kınayanların kınamasına aldırmadan devam edeceğiz. Çünkü ortada bir zulüm var, bir haksızlık var. Bizim inancımıza göre; “Zulme Rıza Küfürdür”.

Başından beri bu haksız ve yanlış uygulamanın gerçekleşmemesi için her türlü demokratik mücadeleyi sergiledik. Bundan sonra da sergilemeye devam edeceğiz.

Nitekim bilgisayar kurasına tabi üyelerimizden gelen yoğun serzenişler üzerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürünü, Trabzon-Çaykara İlçesinin Şahinkaya Tepesinden zor çekmesine rağmen cep telefonuyla aradım. Bilgisayar kurası sonucu Pendik’te görev yapan okul müdürünün Hadımköy’e, Çatalca’da görev yapan okul müdürünün Pendik’e tayininin yapıldığını bunun da büyük bir haksızlık ve insan hakkı ihlali olduğunu belirterek, bu ve buna benzer haksızlıkların giderilmesi için gayret göstermesini talep ettik. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Muharrem Yıldız, mağduriyete uğrayan okul müdürlerinin mağduriyetlerini bir nebze de olsa gidermek için bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Bu çalışmanın ne olabileceğini sorduğumuzda; açık kalan yaklaşık 185 okula Eylül ayı içinde “okul müdürlüğü sınavını kazanan yaklaşık 100 kişinin tayinini yaptıktan sonra, boş kalan diğer okullara bu şekilde mağdur olanların tayininin yapılacağını ve bir kısmının da karşılıklı becayiş yoluyla görevlendirileceğini” bildirdi.

Görelim Mevla’m Neyler, Neylerse Güzel Eyler.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen

İstanbul İl Başkanı

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

📆 13 Ağustos 2010 Cuma 09:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR