SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Kartal’da ‘Marmara Denizi Günü’ Dolayısıyla Sahil Temizliği Yapıldı

Yayınlanma:
ABONE OL

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Marmara Belediyeler Birliği ve İstek Özel Uluğbey Okulları öğrencilerinin destekleriyle Çevre Haftası kapsamında Kartal sahilinde geniş katılımlı bir temizlik etkinliği düzenledi. Etkinlik, doğaseverlerin ve gönüllülerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

#image_title

Kartal Belediyesi tarafından doğayı koruma bilinci oluşturmak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla her yıl çeşitli etkinliklere sahne olan “Türkiye Çevre Haftası” bu sene; 3-8 Haziran tarihleri arasında dört gün süren bir organizasyonla kutlandı.

 

Çevre bilincinin geliştirilmesi, doğal kaynakların korunması, iklim değişikliği ve sıfır atık konularında ortaya koyduğu çevreci politika, proje ve hizmetlerle fark yaratan Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, doğal kaynakların giderek azaldığı ve çevre kirliliğinin arttığı günümüzde, çevreyi ve doğayı korumanın önemini, düzenlediği etkinliklerle kutladı.

#image_title

Söz konusu etkinlikler kapsamında ‘8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde, Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Marmara Belediyeler Birliği ile İstek Özel Uluğbey Okulları öğrencilerinin destekleriyle dalgıçlar eşliğinde denizaltı dip temizliği çalışması ve çevre temizliği yapıldı.

 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Dilek Kars, Kartal Belediyesi Başkan Vekili Olcay Özgön,  Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Av. Hayri Doğruyol, meclis üyeleri , birim müdürleri ve mahalle muhtarları da sahil temizliğinde doğaseverlere eşlik etti.

#image_title

Etkinlikte, dalgıçlar denizin dibine dalarak deniz tabanına batmış çöpleri toplarken, sahil boyunca gönüllüler sahil kordonunda kapsamlı bir temizlik çalışması gerçekleştirdi.

 

Dalgıçlar, deniz dibinden plastik şişeler, teneke kutular ve diğer atık maddeleri toplayarak Marmara Denizi ve çevreye olan duyarlılıklarını gösterdi. Sahilde toplanan atıklar, geri dönüşüm ve uygun bertaraf için ayrıştırıldı.

 

Gelecek Nesillere Yaşanabilir Bir Çevre Miras Bırakma Amacımız Var

Kartal Belediyesi Başkan Vekili Olcay Özgön, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “Bu tür etkinlikler, çevre bilincini artırmak ve toplumsal duyarlılığı yükseltmek için büyük önem taşıyor. Marmara Belediyeler Birliği ve İstek Özel Uluğbey Okulları öğrencilerinin desteğiyle gerçekleştirdiğimiz bu temizlik çalışması, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakma amacımızın bir parçasıdır,” dedi.

Etkinliğe katılan İstek Özel Uluğbey Okulları öğrencileri, çevreye duyarlılıkları ve doğa sevgileri ile dikkat çektiler. Öğrenciler, ellerine eldivenlerini takarak sahilde çöpleri topladı ve çevre bilincinin yaygınlaşması için diğer katılımcılara örnek oldu.

Çevre Haftası boyunca her gün Kartal’ın çeşitli bölgelerinde doğa ile iç içe etkinlikler gerçekleştiren Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, katılmcılardan tebrik ve teşekkür aldı.

Son olarak denizin dibinden dalgıçlar tarafından çıkartılan çöpler Kartal Belediyesi Su Sporları Merkezi’nde toplanarak geri dönüşüm için ayrıştırılmaya gönderildi.

İlgili Haberler

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]

Genel
21 Temmuz 2024
Tüm Türkiye’ye 22 Temmuz Uyarısı! Yarın 08.30’da Başlayacak: Hazırlıklı Olun

Tüm Türkiye için yeni uyarı geldi. 22 Temmuz 08.30’da başlayacak, 24 saat boyunca sürecek. Resmen kırmızı alarm verildi. Son dakika haberi… Bu hafta sıcaklıklar düşüyor, düşecek derken Afrika devreye girdi. Tüm Türkiye için yeni uyarı yapıldı. Yarın yurdumuza Afrika’dan ilave sıcaklıklar geliyor. Haftanın ilk gününde Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının daha da artması bekleniyor. YARIN BU […]

Genel
21 Temmuz 2024
Aydos Ormanındaki yangın söndürüldü mü? Aydos orman yangını son durum

İstanbul Aydos ormanında çıkan yangın söndürüldü mü? Aydos orman yangını son durum ne? İstanbul Pendik’te Aydos ormanında çıkan yangın devam ediyor. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada olay yerine çok sayıda itfaiye ekibinin sevk edildiği bildirildi. Yangına iki yangın söndürme uçağı, 4 helikopter müdahale ediyor. Ayrıca karadan da çok sayıda itfaiye ekibi yangın söndürme çalışmalarına devam […]