SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Mecliste 2. EYT onaylandı! 1.6 Milyon Kişiye Erken Emeklilik Müjdesi

Yayınlanma:
ABONE OL

TBMM bayram sonrası mesaiye başlıyor. Yoğun gündem içinde 2. EYT’de var. Bu kapsamda 1.6 milyon kişiye erken emeklilik fırsatı geliyor.

TBMM Kurban Bayramı’nın akabinde yoğun bir gündemle mesaiye başlıyor. Torba yasa maddeleri meclis gündemine gelecek ve birçok kişiyi ilgilendiren düzenlemeler hayata geçmeye başlayacak. Mecliste bayramın ardından görüşülecek düzenlemeler arasında ev hanımlarına prim desteği ve bağ-kurlulara prim indirimi var. 2. EYT olarak adlandırılan yeni düzenlemede son durum belli oldu. Bu düzenleme ile birlikte 1.6 milyon küçük esnaf erken emeklilik fırsatı elde edecek. Peki TBMM prim indirimi son durum ne? Ev hanımlarına Erken emeklilik ne zaman çıkacak?

EV HANIMLARINA PRİM DESTEĞİ DÜZENLEMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel seçimlerin ardından verdiği talimat doğrultusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ev hanımları için prim desteği düzenlemesi hazırlanmıştı. Bu düzenleme kapsamında ev hanımları isteğe bağlı sigorta primlerini yatırmaları halinde devletten 3’te 1 destek alacak. Yani devlet ev hanımlarının Sigorta primlerinin 3’te 1’ini karşılayacak.

Eğer Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmazsa en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruş olarak ödenecek nokta bu primin 2 bin 133 lira 60 kuruşluk bölümü devlet tarafından karşılanacak. Ev hanımları ise ayda 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeme yaparak emekli olma hakkına sahip olacak.

Ev hanımları ile ilgili olarak farklı düzenlemelerde gündemde. İsteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik için adım atan ev hanımlarına çocuk sayısına göre yaş indirimi uygulanması da konuşuluyor.

BAĞ-KURLULARA PRİM İNDİRİMİ SON DAKİKA

TBMM’de görüşülmesi heyecanla beklenen diğer bir düzenleme ise bağ-kurlulara prim indirimi. Bu düzenleme ile birlikte SSK ve BAĞ-KUR prim eşitlemesi yapılacak. Yani bağ-kurlularda emeklilik için aranan 9000 gün prim sayısı 1800 gün düşecek ve 7200 gün olarak uygulanacak.

Uzun zamandan beri merakla beklenen düzenlemenin hayata geçmesi durumunda bağ-kur’lu küçük esnaf 5 yıl erken emekli olma fırsatına sahip olacak. Düzenlemeden faydalanması beklenen kişi sayısı ise 1.6 milyon olarak açıklandı. Diğer yandan bu düzenleme Sadece küçük esnafı kapsayacak ve sigorta girişinin 8 Eylül 1999 öncesi olması şartı aranacak. TBMM’de oylanacak olan düzenleme hayata geçerse küçük esnaf EYT kapsamına girecek nokta bu sebeple düzenleme 2. EYT olarak adlandırılıyor.

MİNİ 2. EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Kurban Bayramı tatilinin sona ermesinin ardından mecliste de yoğun bir günden başlayacak. Torba yasa maddeleri arasında yer alan ev hanımlarına erken emeklilik ve 2.EYT düzenlemesi de görüşülecek maddeler arasında bulunuyor. Bu düzenlemelerin görüşmelerinin ay sonuna kadar tamamlanması ve Milyonlarca kişi için erken emeklilik hayallerinin gerçek olması bekleniyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Çalışan çalışmayan fark etmez! PTT’den tüm annelere 3700 TL nakit destek var

PTT’den çalışan çalışmayan tüm annelere nakit destek ödemesi başlıyor. Annelere 3.700 TL’lik nakit destek ödemesinin şartları belli oldu. PTT’den anneleri sevindirecek Haber geldi. Annelere nakit destek ödemesi yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında çalışan çalışmayan tüm anneler başvuru yapmaları durumunda 3.700 TL’lik destek ödemesi alabilecek. Annelere verilecek yeni […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
4A, 4B ve 4C emekli maaşları tekrar artacak! Emekliye YENİ REFAH PAYI ZAMMI onaylandı

Emekliye müjde geldi. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları yeniden artacak. Refah payı zammı için tarih açıklandı. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları için tekrar zam kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 24.73 zam sonrası en düşük emekli maaşı da 12.500 TL’ye yükselmişti. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin yüzünü güldürecek yeni zam haberini de verdi. […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Yüzde 40 İndirim! Migros çıldırdı: Ayçiçek yağı, un, zeytinyağı, nohut, salça hepsi dip fiyata

Ayçiçek yağı indirimi başladı. 1 2 3 4 5 litre ayçiçek yağı fiyatları yüzde 40 düştü. Damping gibi indirim Sadece 5 gün sürecek. Migros’ta yeni indirim kampanyası başladı. Başta temel Gıda ürünleri olmak üzere birçok farklı ürün grubunda dev indirim uygulayan Migros, ayçiçek yağı, un, pirinç, nohut gibi ürünleri indirimli olarak raflara taşıyor. Migros’ta dev […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
TBMM’den Geçti: 45 Yaş Emeklilik Piyangosu Çıktı

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için 45 yaş emeklilik piyangosu resmen çıktı. 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar 45 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik, çalışanlar için beklenen en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. TBMM’de yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Milyonlarca kişi için emeklilik kapısı ardına kadar açılıyor. Sigorta giriş tarihine göre erken emeklilik fırsatları belli oldu. 45 […]