SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Az Primi Olan SSK ve Bağ-Kurluya Piyango Çıktı! Müthiş Erken Emeklilik İmkanı 3600 Primle Geliyor

Yayınlanma:
ABONE OL

Erken emeklilik hayalleri gerçek oluyor. SGK süresi 10-15 yıl olanlara resmen piyango vurdu. 3600 prim günü olan emeklilik biletini kapıyor.

Erken emeklilik, günümüzde SSK ve bağ-kurlu çalışan herkesin hayallerini süslüyor. Fakat Çalışma hayatı sırasında emeklilik hakkını elde etmek o kadar da kolay olmuyor. Emeklilik tarihi, sigorta başlangıcı, prim gün sayısı ve yaşa göre farklılık gösteriyor. Ayrıca çalıştığınız kurum ve cinsiyet durumu da emeklilik üzerinde belirleyici etkenler arasında yer alıyor. Son dönemlerde kısmi emeklilik düzenlemesi ise milyonların en çok beklediği yeni düzenlemeler arasında yer alıyor. Kısmi emeklilik ile birlikte 10-15 yıl sigortalılık süresini dolduran kişilere 3600 prim günü ile emeklilik hakkı geliyor.

Az prim günü olanlar için de artık erken emeklilik mümkün olacak. Kısmi emeklilik sisteminin hayata geçmesiyle birlikte 10 yıl, 12.5 yıl, 15 yıl sigortalılık süresini dolduranlara erken emeklilik fırsatı sunulacak. Peki kısmi emeklilik kimleri kapsayacak? Kısmi emeklilik şartları neler?

SİGORTALILIK SÜRESİ 10 YIL OLANA ERKEN EMEKLİLİK

Sigortalılık süresini 10 yıl olarak tamamlayan kişilere erken emeklilik fırsatları var. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan ancak az primi bulunan kişiler kısmi emeklilik sayesinde erken emekli olabiliyor. Kısmi emeklilik için 10 yıl sigortalılık süresi ve 3.600 prim günü yeterli oluyor. Ayrıca bu sistemde kadınlar için yaş şartı 50 olarak belirlenirken erkekler için ise 55 oldu.

TARIM İŞÇİLERİ İÇİN KISMİ EMEKLİLİK

Yine tarım işçileri içinde 15 yıl sigortalılık ve 3600 birim günü ile kısmi emeklilik fırsatı bulunuyor. Tarım sektöründe 1984 yılından beri çalışan ve primlerini ödeyen kişiler Sosyal Güvenlik kapsamına alınmıştı. Bu kişiler 2008 yılından önce SGK girişi olmaları halinde yaş şartı aranmadan erken emeklilik hakkına sahip oluyor. Ayrıca tarım işçileri EYT düzenlemesinde de avantajlarını korumaya devam ediyor.

12.5 YIL SİGORTALILIK SÜRESİ OLANA KISMİ EMEKLİLİK

Yine SSK’lılar için 12,5 yıl sigortalık süresi ile de kısmi emeklilik fırsatı var. Sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arası olan sigortalılar 4500 prim günü ile kısmi emeklilik fırsatını elde ediyor. Ancak bu düzenlemede yaş şartı yine 50-55 olarak belirlendi. Yani Kadın sigortalılar 50 yaşında erkek sigortalılar ise 55 yaşında olmaları şartı ile kısmi emeklilik düzenlemesinden faydalanabiliyor.

YENİ ERKEN EMEKLİLİK DÜZENLEMELERİ YOLDA

Ayrıca bu düzenlemelerin yanı sıra mecliste bekleyen kademeli emeklilik düzenlemesi, bağ-kurlulara prim indirimi ve ev hanımlarına erken emeklilik gibi düzenlemelerde var. Torba yasa maddeleri arasında olan bu düzenlemelerde çok sayıda vatandaş için emeklilik kapısını açacak. Torba yasa maddelerinin ağustos ayına kadar meclisten geçmesi ve emeklilik fırsatlarının sunulması bekleniyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Mehmet Şimşek ONAYLANDI! En Düşük Emekli Maaşı 12.000 TL

SSK ve bağ-kur emeklisi en düşük emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi. 12.000 TL için onay çıktı. Mehmet Şimşek kesin kararı verdi. Son dakika haberi… 1.8 milyon emekli için en düşük emekli maaşı zam hesaplaması sürüyor. Temmuz ayında yapılan %24.73 zam ile emekli maaşları artmış da ancak milyonlarca emekli 0 zam tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
SSK – Bağkur – Emekli Sandığı Emeklisine 19.45’te MÜTHİŞ Haber! Zamlı Emekli Maaşı Ödeme Günleri İlan Edildi

Milyonlarca emekliye 19.45’te MÜTHİŞ Haber duyuruldu. Zamlı emekli maaşı ödeme günleri belli oldu. İşte tahsis numarasına göre ödeme takvimi… Temmuz ayında emekli maaş zammı yüzde 24,73 oldu. Hala en düşük emekli maaşı zammı tartışmaları devam etse de artık emekli maaşı ödeme tarihleri yaklaştı. SSK – Bağkur – Emekli Sandığı emeklileri zamlı maaşlarını alacakları günleri iple […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Emekli KÖK MAAŞ Zam Hesabı Değişti! Yeni Zamlı Maaş Listesi Kuruşu Kuruşuna Yeniden Açıklandı

Emekli maaş zammı hesabı değişti. Yeni kök maaş zamlı maaş listesi kuruşu kuruşuna yeniden hesaplandı. İşte zamlı emekli maaşları ile ilgili son gelişmeler… Emekliler, Türkiye’de enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle en çok zorlanan kesim emekliler oluyor. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş resmen açlık sınırının yarısı kadar olan en düşük emekli maaşı ile geçinmeye ve hayatını […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Yüzde 49 Zam Sürprizi! Asgari ücrete EK ZAM Bekleyen Milyonlara Müjde Var

Son dakika haberi geldi. Asgari ücrete ara zam için harekete geçildi. Ek zam bekleyen milyonlarca kişiye sürpriz haber var. Emekli memur Asgari ücretli Milyonlarca kişi temmuz ayını bekliyordu. Yüksek zam umudu beklentileri suya düşerken aynı zamanda asgari ücrete zam yapılmayacağı da açıklandı. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı peş […]