SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Emeklilik Yaşı Düştü! Listede Adı Soyadı Olanlar 4600-6800 Primle Erken Emekli Olacak

Yayınlanma:
ABONE OL

Erken emeklilik piyangosu bu defa o gruba vurdu. Emeklilik yaşı öne çekildi, 4600-6800 prim günü ile erken emeklilik fırsatı çıktı.

SSK ve bağ-kurlu çalışanlar emeklilik sürecine dair yeni gelişmeleri yakından takip ediyor. Milyonlarca çalışanın gündeminde ise erken emeklilik düzenlemeleri var. Emekli olabilmek için sigorta giriş tarihi, ödenen prim miktarı, yaş ve sigortalılık süresi büyük önem taşıyor. Fakat bazı durumlarda esnek emeklilik fırsatları da sunuluyor. Yeni emeklilik piyangosu o gruba vurdu. Sigorta başlangıç tarihine göre artık 4600 ve 6800 gün prim ödeyerek emeklilik mümkün. Erken emeklilik listesi belli oldu, adı soyadı listede bulunanlar hemen emeklilik başvurusu yapabilir.

Çalışma hayatının içinde olan Milyonlarca kişi emeklilik sürecini en baştan planlamak ve mümkünse erken emeklilik fırsatlarından faydalanmak istiyor. EYT yasası ile çok sayıda vatandaşa önemli bir avantaj sağlanmış ve Milyonlarca kişi erken emekli olma hakkını yakalamıştı. Son düzenlemelere göre kadınlar için Emeklilikte aranan sigortalılık süresi 20 yıl olurken erkekler için 25 yıl olarak belirlendi. Ancak bu Kriter çok sayıda çalışanı zorluyor. O sebeple de daha erken emekli olmak ve daha az pirim ödemek için esnek emeklilik şartları araştırılıyor.

Çalışanların emeklilik yaşını öne çekecek bazı formüller var. Örneğin çocuk sahibi kadınlar, askerlik hizmetini yapanlar, Çalışma hayatı sırasında iş kazası ya da meslek hastalığı gibi durumlara maruz Kalanlar daha erken emekli olabiliyor. İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren erken emeklilik fırsatları…

SAĞLIK DURUMUNDAN MALULEN EMEKLİLİK

Çalışma hayatı sırasında iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle iş gücünü kaybeden kişiler malulen emeklilik hakkı alabiliyor. Malulen emeklilik için en az %60 oranında iş görememezlik raporu almak gerekiyor. Aynı zamanda 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün prim Ödemiş olmak şartı da aranıyor. Malulen emekli olanlar çalışma hayatına devam edemiyor.

#image_title

ESNEK YA DA KISMİ EMEKLİLİK

Yine belli bir tarihten sonra sigorta girişi olanlar için kısmi emeklilik düzenlemesi de var. 1999 öncesi SGK girişlilere, 15 yıl ve 3600 prim günü olması halinde kısmi emeklilik fırsatı tanınıyor.

KADINLARA DOĞUM BORÇLANMASI İLE EMEKLİLİK

Çocuk sahibi olan kadınlarda erken emeklilik konusunda avantajlı gruba dahil olanlar arasında yer alıyor. Sigorta başlangıç tarihinden önce Çocuk dünyaya getiren Kadınlar her çocuk için 2 yıl ve Toplamda 6 yıl olmak üzere doğum borçlanması yapabiliyor. Bu durumda kadınların emeklilik yaşı 2160 gün öne çekilebiliyor.

ENGELLİLERE ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Engelli çalışanlar da erken emeklilik konusunda avantajlı. En az %40 ve üstü engeli olan vatandaşlar yaş şartı aranmadan vergi indirimi ile erken emeklilik hakkına sahip oluyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Erkek sigortalılara da askerlik borçlanması fırsatı ile erken emeklilik imkanı var. Askerlik hizmetini sigorta başlangıç tarihinden önce yapan erkek çalışanlar, En az 1 yıla kadar emeklilik yaşını öne çekebiliyor.

YIPRANMA PAYI İLE EMEKLİLİK

Gemi adamları, Madenciler ve gazeteciler gibi meslek gruplarına da yıpranma payı desteği veriliyor. Yıpranma payı daha erken yaşta emekli olma fırsatı sağlıyor. Bu meslek gruplarında çalışan kişiler, yıpranma payını prim gün sayısına ekleyerek yaş şartından düşebiliyor.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNELERİN PRİMİNE KATKI

Devlet Engelli çocuğu olan Annelerin primine de katkı sağlıyor. Bakıma muhtaç derecede ağır Engelli çocuğu olan annelere primlerinin dörtte biri kadar prim veriliyor. Bu da emeklilik yaşının öne çekilmesine destek oluyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]