SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Yarından İtibaren Geçerli Temmuz 2024 En Düşük Emekli Maaşı Belli Oldu

Yayınlanma:
ABONE OL

Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı belli oldu. 3 Temmuz’dan itibaren geçerli zamlı en düşük emekli maaşı haberimizde…

Temmuz 2024 emekli maaş zammı netleşiyor. Türkiye’nin gözü kulağı yarın saat 10’da açıklanacak olan enflasyon verilerinde. Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayı enflasyon rakamlarını duyuracak ve 6 aylık enflasyon kesinleşecek. Bir yandan da bugün yapılan kabine toplantısının sonuçları bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında yapacağı açıklamalarda emekli maaş zammı ve asgari ücret zammı ile ilgili konuşup konuşmayacağım merak ediliyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Az önce 2024 Temmuz en düşük emekli maaşı zammı duyuruldu.

Artık maaş zamları için saatler kala heyecan doruğa çıktı. Milyonlarca kişi emekli ve memur maaş zammı için gözünü tüik’in açıklamasına çevirdi. Türkiye İstatistik Kurumu yarın saat 10.00’da Haziran ayı enflasyonunu duyuracak. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu açıklaması öncesinde zaten piyasa beklenti anketi sonuçları ile enflasyon tahminleri belli oldu. Temmuz ayında 6 aylık Enflasyonun %25.81 olması bekleniyor. Peki bu oran maaşları nasıl yansıyacak?

SSK VE BAĞKUR EMEKLİSİNE VERİLECEK ZAM BELLİ OLDU

SSK ve bağ-kur emeklisine verilecek Temmuz 2024 zam oranları ile ilgili son tahminler ortaya çıktı. Emekli zammı için 6 aylık enflasyon oranı %25.81 oldu. Eğer ek bir zam kararı alınmazsa emekliler bu oran doğrultusunda zam alacak. Yani SSK ve bağ-kur emeklisine 6 aylık enflasyon zammı %25.81 olarak yansıyacak.

Memur ve memur emeklisi için ise zam hesaplaması farklı yapılıyor. Memur ve memur emeklisine toplu iş sözleşmesinden Doğan %10 zam 3 Temmuz itibariyle uygulanacak. Ayrıca ilk 6 aylık Enflasyonun %15’in üstünde kalan kısmı da zam olarak verilecek. Bu durumda memur ve memur emeklisine yapılacak zam %20.81 olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TEMMUZ 2024 ZAMMI

Elbette Türkiye’deki 6 milyondan fazla kişinin faydalandığı en düşük emekli maaşı zammı da merakla bekleniyordu. En düşük emekli maaşına Ocak ayında 2.500 TL’lik bir artış yapılmıştı. Böylece yeni en düşük emekli maaşı 10.000 TL olarak belirlenmişti. Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı zammı için beklentiler belli oldu. Sosyal Güvenlik uzmanlarına göre en düşük emekli maaşına %25 artış yapılacak. Böylece yeni en düşük emekli maaşı yine 2500 TL’lik bir zamla 12500 TL’ye yükselmiş olacak.

TEMMUZ 2024 REFAH PARI VAR MI?

Elbette emeklinin beklediği bir haber daha var. Bugüne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan emekliye enflasyon zammına ek olarak refah Payı açıklaması yapıyordu. Açıklanan bu refah Payı oranı da emekli maaşlarına zam olarak yansıyordu. Son dönemlerde refah Payı olmayacak yönünde açıklamalar gündemde. Ancak henüz kesinleşen bir durum yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan refah PAYI ZAMMI ile ilgili son kararı verecek. 2019 yılından bu yana uygulanan refah Payı artışının Bu yıl kaldırılması emeklileri arasında büyük tepki çekebilir.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
1993-2019 SGK Girişliler Yaşadı! Erken Emeklilik Listesi Yayımlandı

SGK girişi 1993-2019 arası olanlar için yeni erken emeklilik listesi yayınlandı. Adı soyadı listede olanlar emeklilik biletini kapıyor. Ekonomik ve sosyal anlamda rahatlamak isteyen milyonlarca çalışan erken emeklilik fırsatlarını yakalamak ve bir an önce çalışma hayatını tamamlamak istiyor. EYT düzenlemesi bu konuda önemli bir fırsat sunmuş Yaklaşık 5 milyon kişi için erken emeklilik yolu açılmıştı. […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]