SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Yeni Zam: 41 Bin 510 TL’ye Yükseldi

Yayınlanma:
ABONE OL

Enflasyon açıklandı, o ödemeye de zam geldi. Kıdem Tazminatı tavanı 41.510 TL’ye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan enflasyon oranları, milyonlarca emekli ve memurun yanı sıra birçok ekonomik veriyi de etkiledi. Bu açıklamayla birlikte, maaşlardan ÖTV’ye, kira tavan zammından kıdem tazminatına kadar çeşitli kalemlerde değişiklikler yaşandı.

ENFLASYON ORANI VE ETKİLERİ

Beklentilerin altında kalan enflasyon oranı, geçim sıkıntısı çeken emekliler için hayal kırıklığı yarattı. Açıklanan bu oran, asgari ücretli çalışanların maaşlarında da herhangi bir artışa yol açmadı. Ancak enflasyon oranının açıklanması, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışlarını beraberinde getirdi ve akaryakıt ile sigara gibi birçok üründe fiyat artışlarına sebep oldu.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI

Enflasyon verileri kıdem tazminatı tavanını da doğrudan etkiledi. Emekliye ayrılanlar, işten çıkarılanlar veya kıdem tazminatını alarak ayrılmaya hak kazananlar için kıdem tazminatı tavanı 41.510 TL olarak belirlendi.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI HESAPLAMASI

Kıdem tazminatı, işçinin işyerinde verdiği hizmet karşılığında ayrılırken aldığı bir ödemedir. Bu ödeme, işçinin işten ayrılırken en son aldığı brüt ücret üzerinden hesaplanır. İşveren, işyerinde geçirilen her bir yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında ödeme yapmakla yükümlüdür. Hesaplanan kıdem tazminatı tutarından sadece damga vergisi kesilir, başka bir kesinti yapılmaz.

KIDEM TAZMİNATI HAKLARI

Kıdem tazminatına hak kazanılması, işçinin işten ayrılma nedenine göre değişiklik gösterebilir. İşçi kendi isteğiyle işten ayrılırsa tam kıdem tazminatı alamaz, ancak 15 yıl çalışma süresini tamamlayanlar bu durumun dışında kalır. İşveren tarafından işten çıkarılan çalışanlar ise tazminat hakkına sahiptir, ancak işten çıkarılma nedeni işçinin kusurundan kaynaklanıyorsa, kıdem tazminatı miktarı yasal çerçevede belirlenir.

YASAL DÜZENLEMELER

Kıdem tazminatı, işçinin uzun süreli iş ilişkilerine teşvik edilmesi ve emeklerinin karşılığını alması açısından büyük önem taşır. İş Kanunu’nda kıdem tazminatı ile ilgili yasal düzenlemeler bulunmakta olup, işçiler bu haktan faydalanmak için yasal yollara başvurabilirler.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Emekliye Zam EK İKRAMİYE Geliyor: 10.000 – 18.000 TL Arası Ödenecek

Emekliler dikkat. Ek ikramiye müjdesi geldi. Maaş zammı sonrası yeni açıklama yapıldı. Temmuz ayının sonuna kadar 10.000 – 18.000 TL Arası ek ikramiye hesaplarda… Emeklilere zam sonrası sevindirici bir haber daha geldi. Maaş zammının yanı sıra ek ödeme zammı da yapıldı. SSK, Bağ-Kur, 4C emeklisinin tamamına IBAN numarasından ek ikramiye ödemesi zamlı olarak yapılacak. Yarın […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Emekliye Müjde Geldi! Yarın 09.00’da Tek Şartla 20.000 TL Ödeme Başlıyor

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için Müjde geldi. Başvurusunu yapanlara Yarın 09.00’da 20.000 TL nakit destek ödemesi başlıyor. Ziraat Bankası ve Vakıfbank emeklilere destek verecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için hafta başından itibaren yeni bir nakit destek programı başlıyor. Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında başvuru yapan emekliler 20.000 TL’ye kadar […]