SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Temmuz 2024 Emekli KÖK MAAŞ Zammı Son Dakika! 3’lü Formül ile Yeniden Hesaplanıyor

Yayınlanma:
ABONE OL

Temmuz 2024 emekli kök maaş zammı tartışmaları devam ediyor. Yeni son dakika haberi az önce geldi. Emekli kök maaş zammı 3’lü formül ile yeniden hesaplanıyor.

Milyonlarca memur ve emekli için meraklı bekleyiş Geçtiğimiz günlerde sona erdi. Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı enflasyon verileri sonrası SSK ve BAĞ-KUR emekli maaş zammı %24.73 olarak gerçekleşirken memur ve memur emeklisine yüzde 19.31 artış yapıldı.

Ancak bu verilerle birlikte kök maaş zammı sorunu bir kez daha gündeme geldi. Çünkü kök maaşı 8.000 TL’nin altında olan emeklilerin maaşlarında herhangi bir değişiklik olmadı. Bu nedenle de emeklilerin refah Payı beklentisi ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi için çağrıları devam ediyor. Bugün itibariyle emekli maaş zammı oranları TBMM’ye sunuldu. Bu defa gündemde emekli maaşlarına yapılacak yeni artışlara ilişkin 3 formül var.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ ZAMMI İÇİN YENİ FORMÜLLER

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi zam oranları 3 Temmuz tarihi itibarıyla netleşti. Emekli maaşlarına %24.73 enflasyon zammı uygulandı. Fakat her yıl verilen refah Payı zammı henüz açıklanmadı. Son dönemlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in refah payını kaldırmak istediği yönünde iddialar gündemdeydi. Emekliler de bu sebeple Bir Hayli endişeli ve hükümetten yapılacak bir açıklamayı bekliyor. Şu ana kadar ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ne de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işık Handan emekli zammına ilişkin bir açıklama gelmedi.

EMEKLİYE REFAH PAYI VAR MI?

Milyonlarca emekli maaşlara refah Payı gelecek mi sorusuna yanıt arıyor. Bugüne kadar Her 6 ayda bir yapılan zamlarda refah Payı uygulaması da devam etmişti. Ancak Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve enflasyonu düşürme çabaları nedeniyle son dönemlerde refah payının kaldırılacağı yönünde iddialar gündemdeydi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in refah Payı uygulamasını kabul etmedi emekliye de %30’un üstünde zam öngörmediği konuşuluyordu. Şu ana kadar bir açıklama yapılmaması da milyonlarca emekli için endişe sebebi oldu.

EMEKLİ ZAMLARI MECLİSE GELDİ

Diğer yandan Temmuz 2024 emekli maaş zammı TBMM’ye sunuldu ve kısa süre içinde oylanarak onaylanması bekleniyor. Ancak Ocak ayında da emekliye refah payı zammı geç yapılmış ardından maaş farkı ödemeleri hesaplara yatmıştı. Emekliler bu sebeple hala zam bekliyor. Şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmasa da Uzmanlar emekli maaşı için refah Payı uygulamasının yapılacağını düşünüyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Beklenmedik sürpriz! En düşük emekli maaşı 19 bin 422 TL’ye yükseliyor

Milyonlarca emekli ve memur için beklenmedik sürpriz geldi. En düşük emekli maaşı 19.422 TL’ye yükseliyor. Milyonlarca memur ve emekli vatandaş Temmuz ayında zamlı maaşlarını alıyor. Temmuz 2024 itibariyle SSK ve bağ-kur emekli maaşlarına %24.73, memur ve memur emeklisi maaşlarını ise %19.31 oranında zam gelmişti. En düşük emekli maaşı ise Geçtiğimiz günlerde alınan kararla 12.500 TL’ye […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]