SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

TBMM’ye Geldi! İşte Emekli ve Memur Maaş Zammı Son Oranlar

Yayınlanma:
ABONE OL

Temmuz zammı netleşti. Emekli maaşlarına yüzde 24,73 zam gelmişti. Ancak zam hesaplaması değişti.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 24,73, memur emeklilerine ise yüzde 19,31 zam yapılacak. Kök maaşı 8.020 TL’nin altında olanlar için düzenleme planlanıyor.

Temmuz 2024’te yapılacak emekli maaş zamları, haziran ayı enflasyon verileriyle kesinleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 24,73 oranında zam yapılırken, memur emeklilerine toplu sözleşme kaynaklı yüzde 19,31 oranında artış sağlanacak. Ancak kök maaşı 8.020 TL’nin altında olan 3 milyonu aşkın emeklinin maaşlarında bir değişiklik olmayacak. Hükümet, 10.000 TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için de yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

ÜÇ YENİ FORMÜL GÜNDEMDE

Hükümet, emekli maaşlarında yapılacak ek ödemeler için üç ayrı formül üzerinde duruyor. Sabah gazetesinin haberine göre, bu formüller şunlar:

Refah Payı Verilmesi: Enflasyon oranına ek olarak emeklilere ek zam yapılması planlanıyor.

Zamların Eşitlenmesi: Ocak ayında uygulanan yöntemle tüm kesimlerin zam oranları aynı seviyeye çekilebilir.

Taban Maaşın Artırılması: 10.000 TL olan en düşük emekli maaşının 12-14 bin TL’ye çıkarılması gündemde.

YASAL DÜZENLEME GEREKECEK

Bu ek ödemelerin yapılabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Karar verildikten sonra yasa teklifi olarak TBMM’ye sevk edilecek ve resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Emekliler maaşlarını peşin aldıkları için temmuz ayında zamlı maaşlarını alacak. Ek ödemeler karar verildikten sonra maaşlara eklenecek.

MEMUR EMEKLİLERİ VE SSK EMEKLİLERİNE FARKLI UYGULAMA

Memur emeklileri maaşlarını ayın 1’inden itibaren alırken, zamlı maaşlar henüz hesaplarına yatmadı ve farklar daha sonra ödenecek. SSK emeklileri ise maaşlarını ayın 17’sinden sonra alacak. Bağ-Kur emeklilerinin maaş günleri ise 25’inden sonra başlıyor. Memurlar her ayın 15’inde maaşlarını alıyor.

Bu düzenlemelerle birlikte, emeklilerin maaşlarında önemli artışlar bekleniyor. Hükümetin üzerinde çalıştığı formüller ve yasal düzenlemelerle, emeklilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
12 Ay Geri Ödeme Yok! Devlet Destekli 250 BİN TL Verilecek

Nakit ihtiyacı olanlara sürpriz haber geldi. 12 ay tek kuruş geri ödemeden 250.000 TL’lik ihtiyaç kredisi sizi bekliyor. Devlet destekli ihtiyaç kredisi fırsatları başladı. Nakit ihtiyacı olan, yeni iş kurmak isteyen, işini büyütmek isteyen milyonlarca kişi için duyuru yapıldı. Tam 250.000 TL kredi devlet destekli olarak verilecek ve 12 ay geri ödemesiz olarak sağlanacak. Devlet […]