MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Belediye, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Kartal’da ‘Çocuk İstismarına Hayır Diyen Sesimiz Ol’ etkinliği düzenlendi

Kartal’da ‘Çocuk İstismarına Hayır Diyen Sesimiz Ol’ etkinliği düzenlendiKartal Belediyesi ve İstanbul Doğu Yakası Vosvos Sevenler Kulübü Üyeleri, Türkiye’de artan çocuk istismarına tepki göstermek amacıyla Kartal Meydanı’nda bir araya geldi. Basın açıklamasının yapıldığı organizasyonda vatandaşlar, “Çocuk İstismarına Hayır Diyen Sesimiz Ol” sloganıyla çocuk istismarına karşı tepkilerini dile getirdi.

Kartal Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Doğu Yakası Vosvos Sevenler Kulübü Üyeleri, araçlarına “Çocuk İstismarına Hayır” ve “Çocuk İstismarına Hayır Diyen Sesimiz Ol” pankart ve afişlerini astı. Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü’ne bağlı minik öğrenciler ve öğretmenleri de Kartal Meydanı’ndaki basın açıklamasına katılarak farkındalık yarattı. Basın açıklaması sonrası çalan “Ünzile” şarkısıyla duygusal anlar yaşayan vatandaşlar, yaşanan insanlık suçunun bir daha yaşanmaması ve önüne geçilmesi için tepkilerini dile getirdi. Kartal Belediyesi ve İstanbul Doğu Yakası Vosvos Sevenler Kulübü Üyeleri’nin Türkiye’de artan çocuk istismarına tepki göstermek amacıyla Kartal Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasına; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kartal protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan yaptığı basın açıklamasında şunları dile getirdi: “Çok değerli katılımcılar, bu olaya duyarlılık gösterip burada bizimle olan; Doğu Yakası Vosvos Sevenler Kulübü Üyeleri, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve gelen herkese merhaba diyorum. Basın açıklamasını Sayın Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz yapacaktı; ancak yoğun programı dolayısıyla yetişemedi. Ama onun adına biz buradayız sevgili dostlar. Bir ülkede olumsuz olayların had safhaya gelmesinin nedeni, o ülkedeki eğitim sisteminin parçalanıp yok edilmesidir. Eğer biz evlatlarımızı eğitemiyorsak, çocuklarımıza beslenme, tuvalet, oyun eğitimi ile ruhsal ve bedensel gelişimi ile alakalı eğitim veremiyorsak, onları yeteneklerine göre yetiştiremiyorsak, bu durum olumsuzluk olarak hep karşımıza çıkacaktır. Bir çocuk, bütün hayatı boyunca asıl eğitimini 0-7 yaş arasında alıyor. Yani bir çocuğa verebileceğiniz her şey, 7 yılla sınırlıdır. Bütün bunları niye söylüyorum? Kartal Belediyesi’nin 14’e yaklaşan kreşi var ve bu kreşlerde eğitim gören yaklaşık bin yavrumuz var. Çocuklarımız kreşlerimizde kız erkek ayrımı yapılmaksızın, aynı çatı altında ve bütünsellik içerisinde zihinsel ve bedensel eğitim alıyor. Kartal Belediyesi olarak bir araştırma yaptık, kreşlerimizden mezun olan çocuklarımızın başarı oranı ile alakalı… Kartal Belediyesi kreşlerinde eğitim gören yavrularımızın başarı oranı %80 seviyelerinde…

Tüm bunları neden söylüyorum? Biz çocuklarımızı eğitemezsek, özgür bireyler olarak yetiştiremezsek kız ve erkek çocuğu diye ayrım yaparsak, ne yazık ki bu insanlık dışı olaylarla karşılaşırız. Son 10 yılda kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı vakaları 700 kat artmış. Peki, kadının ailede bir yeri olmayacak mı?  Kadın; toplumda, eğitimde, sağlık sektöründe, kentin sokaklarında tiyatroda, sinemada olmayacak mı? Kadınsız bir hayat düşünebiliyor musunuz? Kadın olmadan demokrasi olur mu, özgürlük olur mu? Kadınlarımıza uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddet, çocuk istismarları… Neden oluyor?  Diyorlar ki mini etek giyiyor, toplumun ahlakını bozuyor ve bundan dolayı bu zulmü yaşıyorlar. Diyorlar ki dudaklarına kırmızı boya çekiyor bunlara zemin hazırlıyorlar. Sizlere soruyorum 4 yaşındaki çocuk makyaj mı yaptı, 4 yaşındaki çocuk mini etek mi giydi? Sevgili dostlar, bu olaya toplumu oluşturan bireyler olarak dur diyelim. Ayağa kalkalım, var gücümüz ile tepki gösterelim. Çocuklar bizim çocuklarımız. O çocuklar oynasın, eğlensinler. O çocuklar, semtin parklarını doldursunlar ve o çocuklara cinsiyet ayrımı yapılmasın. Bizlere destek veren tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Konuşmanın ardından İstanbul Doğu Yakası Vosvos Sevenler Kulübü Üyeleri, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcı Gülcemal Fidan’a kulüp tişörtleri hediye etti. Ardından Kartal’ı İstiklal Marşı okuma yarışmasında temsil edecek olan Rabia Keçeci, İstiklal Marşı okuyarak gelen vatandaşlara duygusal anlar yaşattı.

📆 06 Mart 2018 Salı 14:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR