MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Sağlık » Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır ? Neden Önemlidir ?
Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır ? Neden Önemlidir ?


Uzman Psikolog Müge SEREZ

Günlük yaşam genelinde stresli durumlarla her insan karşı karşıya kalır. Bu durum neticesinde bilinçaltında sürekli olarak bir duygu ve düşünce yoğunluğu mevcut olur. Hal böyle olunca da insanların uyku düzeninde olumsuz yönde değişmeler meydana gelirken sağlığı da tetikleyecek problemler ortaya çıkar.

Genel olarak geceleri başınızı yastığa koyduğunuz vakit günün ya da bir sonraki günün incelemesini ve ihtimallerini değerlendirirsiniz. Gereksiz olan detayları büyük ayrıntılar gibi düşünebilir, uzun süre bunun üzerine kafa yorabilirsiniz. Zihnin meşguliyet göstermesi halinde uyku düzeninde değişmelerin olması kaçınılmaz olacaktır.

İlginizi çekebilir : yaşam koçu

Uyku Düzenin Sağlanması İçin Gerekenler

Öncelikli olarak sizin için büyük önem taşıyan bir sınav, bir sunum, bir iş görüşmesi ve bunlara benzer durumlar mevcutsa bu tarz günlerden birkaç gün öncesinde uygu düzeninizi normale adapte edebilmeniz gerekiyor. Özellikle bu gibi önemli durumlarda mutlak ve mutlak her sabah aynı saatte kalkmaya özen göstermelisiniz.

Uyku düzeninde başarıya ulaşılması için gece yatağa girildiğinde hiçbir şey düşünülmeden uyuma pozisyonuna geçilmeli. Sabah uyanıldığında ise yataktan hiç vakit kaybetmeden çıkılması gerekli. Dinlenmek amacı ile uykuya devam edilmemelidir çünkü bu durum sonucunda uyku isteğinin döngüsü ibresinden şaşabilir.

Gündüz zaman dilimlerinde uyumamaya özen göstermelisiniz. Gün içerisinde kısa olsa dahi kestirmelerden kaçınmanız gerekiyor. Bu uyku düzeninin oluşması için çok büyük bir etmendir.

Mümkün olduğunca gün içerisinde hareketli olmaya, düzenli bir şekilde egzersizler yapmaya ( yürüyüş, gevşeme, nefes egzersizleri vb. ) özen gösterebilirsiniz.

Akşam saatlerinde heyecanlanmanıza sebebiyet verecek aktivitelerden kaçabilir, bu sayede uykunuzu etkileyebilecek bir olumsuzluğun yaşanmasını önleyebilirsiniz. Geç saatlere doğru ruhsal olarak sizi dinlendirebilecek olan kitaplar okuyabilir, klasik müzik dinleyebilirsiniz. Bu tarz aktiviteler uykunuzun daha sağlıklı bir şekilde geçmesine de zemin hazırlayacaktır.

Ortam olarak da farklılıklar uyku düzenini sarsabilir ya da düzene koyabilir. Örneğin yatak odasında bulunan rahatsız edici boyutta olan ışık, ses ve ısının önüne set çekilmesi daha doğru bir hamle olacaktır. Eşya konusunda da aynı hassasiyeti göstermekte fayda olacaktır.

ilginizi Çekebilir : online terapi

Destek Alabilirsiniz

Uyku düzeninin sağlaması yönünde profesyonel bir destek de almak çok doğru bir adım oluyor. Çünkü bazen insanlar , özellikle de yoğun geçen süreçlerde, kendi hayatları için kararlar alamayabiliyor. Son derece yoğun bir temponun içinde olan bireyler uyku düzeninden şaşabiliyor ve bu yoğunlukta uyku düzenini düzeltebilmek adına herhangi bir zaman ayrımına bile başvuramayabiliyor. Bu noktada devreye profesyonel destek giriyor. Profesyonel bir destek sayesinde uyku düzensizliğini bir raya oturtabilirsiniz. Siz de eğer bu yönde destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu yöndeki tüm desteği sağlayacak olmamızdan kuşkunuz olmasın. Müge Serez olarak uyku düzeni bazında tüm detayları bizi tercih eden bireylere aktarmaktayım.

Daha fazlası için : https://mugeserez.com/

Galeri
📆 09 Nisan 2020 Perşembe 19:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR