MENÜ ☰
Kartal Belediyesi Halk Oyunlari Festivali 2022
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum » Kaymakam Demir, “Kartal’ın huzurunu bozan temel sebepler; alkol, uyuşturucu kullanımı ve fuhuştur!
Kaymakam Demir, “Kartal’ın huzurunu bozan temel sebepler; alkol, uyuşturucu kullanımı ve fuhuştur!


Kaymakam Demir, Dragos ve İstmarina civarındaki sahil bandında yapılan fuhuş canımızı sıkıyor!

Kartal’da 2021 Huzur Toplantısı yapıldı. Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda Kartal Kaymakamı Abdullah Demir ve İlçe Emniyet Müdürü Sinan Dallı, Kartal halkının huzur ve güvenliği hakkında bilgiler verdiler ve çözüm yolları bakımından değerlendirmeler yaptılar.

Toplantıya; Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal İlçe Emniyet Müdürü Sinan Dallı, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve muhtarlar katılım gösterdi. 

Huzur Toplantısı’nda konuşan Kartal Kaymakamı Abdullah Demir; ilçenin asayiş verileri bakımından oldukça iyi durumda olduğunu, yabancı uyruklu göç alan bir ilçe olmadığını, yönetilmesi güç yabancı bir kitleye sahip olunmadığını belirtti. Kaymakam Demir, ilçede “fuhuş, alkol, uyuşturucu madde” kullanımına bağlı suçların can sıkan önemli konulardan olduğunun da altını çizdi.

Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, ilçede fuhuşun can sıkıcı bir mesele olduğuna vurgu yaparken, “Dragos’ta ve İstmarina AVM civarında görülen, kendini satan bayanlar ya da travestiler ve Kuzey Kafkaslar’dan gelen bayanlar tarafından , birkaç Türk ile ev tutup fuhuş faaliyetleri yapılmaktadır.   Diğer can sıkıcı meselenin de torbacı dediğimiz uyuşturucu satan şahıslar olduğunu belirtebiliriz.
Kaymakam Demir şöyle konuştu: “Emniyetten belirli aralıklar ile asayiş bülteni getiriliyor.  Bu bültende ilçede meydana gelen bütün asayiş olayları bizzat yer alıyor.  Hepinizin bildiği gibi bizim ilçemiz; 3. Sayfa haberleri ile ağır cezalık, tecavüz, gasp, adam öldürme gibi suçlarla televizyonların ana haberlerinde çoğu zaman yer almıyor. Bu bizim için sevindirici bir olay.  İlçemizde en son silahla adam öldürme yaklaşık altı ay öncesinde gerçekleşti.  Bir avukat yazıhanesinde 1 kişinin 3 kişiyi öldürmesi ile sonuçlanan olay olmuştu. Bu vatandaşlar da Yalova’dan gelip, burada avukat ile görüşmeye gelen kişilerdi.  Bu anlamda ilçemiz oldukça iyi durumda diyebilirim. Bu tabloda da “biz çok iyiyiz” demiyoruz. Zaten daha iyi olabilmek için bu toplantıları yapıyoruz” dedi.Yönetilmesi Güç Yabancı Kitlemiz Yok!

Kaymakam Demir şöyle devam etti: “Değerli arkadaşlar bizim ülkemizde çok fazla yabancı yok.  Afrika’dan, Suriye’den, Afganistan’dan gelen yani yönetilmesi güç olan yabancı bir kitleye de sahip değil ilçemiz.  İki yıl önce emniyet ve nüfus müdürlüğünün yaptığı çalışmaya göre; bizim bölgemizdeki yabancı sayısı bin 400 civarındaydı.  En son net rakamın ise; 680 civarında olduğu görülüyor. Birçok ilçede 20 bin 30 bin gibi nüfusa dayanıyorlar. Bizim ilçemizde gerçekten bu oran çok düşük. Yabancı olmasını dezavantaj veya kötü anlamda söylemiyorum.  Ancak yönetilmesi güç bir yabancı kitlemiz de yok”

Hemşehri Dayanışması İlçemizde Önemli Rol Oynuyor

Bizim ilçemizde ülkemizin her yerinden vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın kurduğu dernekler var. Cem Evlerimiz var. Kanaat önderlerimiz var. Yani bir kişi sıkıntıya, bunalıma düştüğünde kendi derneğine gidiyor. Kendi aralarında kurdukları dayanışmadan faydalanıyor. Hemşehri dayanışması ile bazı konuları aşabiliyorlar.  Bunlar bizim avantajlı olduğumuz konular.

Adliyede Salı ve Perşembe duruşma günlerinde yoğun bir kalabalık oluyor

İlçemizin dezavantajlı olduğu konular da var. Hepinizin bildiği gibi dünyanın en büyük adliyesi bizim ilçemizde. Salı ve Perşembe günleri adliyenin duruşma günleri dolayısıyla 75 bin ile 150 bin arasında kişi duruşma için bu adliyeye yani Kartal’a geliyorlar. Tutuksuz yargılanan suçlu veya sabıkalı kişilerde duruşma için ilçemize geliyor. Yani bir anlamda keşfetmiş gibi oluyor. Bu bir anlamda risk faktörü olarak değerlendirilebilir.

Gençlerimiz İçin İş Kolu Yok!”

Diğer risk faktörü de; ilçemizde çok fazla iş kolu yok. Yani gençlerimizi yönlendireceğimiz iş kolu yok. Bu da suçun artmasında, asayiş olaylarında bizi zorlayan nedenler arasında yer alıyor. 

“Dragos ve İstmarina civarındaki sahil bandında yapılan fuhuş canımızı sıkıyor!”

Dragos’ta ve İstmarina civarında görülen, kendini satan bayanlar ya da diğer unsurlar.  Diğeri de torbacı dediğimiz uyuşturucu satan tipler.  Bir de Kuzey Kafkaslar’dan gelen bazı bayanlar, birkaç Türk ile ev tutup fuhuş faaliyetleri yapması.  Bu tabloda da “biz çok iyiyiz” demiyoruz. Zaten daha iyi olabilmek için bu toplantıları yapıyoruz. Bu konularda hepimize düşen görevler var. Ben burada ilk etapta aklıma gelen birkaç şey söylemek istiyorum.  İlçede eksik olan yerlere mobese takılması. Bunun yanı sıra kendi işyerlerimize mümkün olduğu kadar kamera takalım. 

Evler, değerinin üstünde kiraya veriliyorsa, o evde “fuhuş” gibi anormal işler olur ve mühürlenir!

Bir diğeri, bazı vatandaşlarımız gelip şöyle diyorlar; “Evimi kiraya verdim ancak fuhuş nedeni ile mühürlendi. Ben 3-4 aydır kira alamıyorum. Mağdur oldum.”   Vatandaşlardan, ben bilmiyordum gibi sözlerle karşılaşıyoruz. Emniyet mensubu arkadaşlar da böyle konularda şuna bakıyorlar; “O cadde veya sokak boyunca diğer vatandaşlar evlerini bin 500 veya 2 bin TL’ye kiraya veriyorlar. Ama bu abimiz tutmuş, 5 bin TL’ye, 7 bin TL’ye evini kiraya vermiş.” Biz o zaman diyoruz ki; sen kısmen de olsa burada böyle bir şey olabileceğini biliyormuşsun. O evi tutmaya gelen bayanlar ne ile geçiniyorlar ki, kalkıp bana her ay 10 bin TL vermeyi teklif ediyor.  Mağdur oldum diyen hemşehrimize böyle cevap veriyorum. Bize asayiş bülteninde en çok karşımıza gelen ve canımızı sıkan bu olaylara karşı hep beraber hareket edersek daha başarılı oluruz” dedi.

Galeri
📆 24 Ekim 2021 Pazar 17:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR