MENÜ ☰
Tıkla, Hemen Katıl!
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Büyükşehir, Genel, Mahalleler, Manşet, Mekanlar, Politika, Sivil Toplum, Toplum » Kartal Meydan Projelerine TCDD engeli! Ne Yapıyorlar, Ne Yaptırıyorlar!
Kartal Meydan Projelerine TCDD engeli! Ne Yapıyorlar, Ne Yaptırıyorlar!


Kartal Belediyesi ile İBB’nin işbirliği ile yapacağı “Neyzen Tevfik” ve “Şifa hamamı” projeleri, Marmaray’ı yapan Cengiz İnşaatın eksik imalattan kaynaklanan ihmali, TCDD’nin de sorunun çözümünü ağırdan alması sebebiyle hayata geçirilemiyor!

Bu konuyu daha önce gazetemizde “Kartal’ın tam ortasında unutulan kambur! https://kartalgazetesi.com/71102-kartalin-tam-ortasinda-unutulan-kambur Başlıklı haberle kamuoyuna duyurmuştuk.

-Bugün gelinen noktada hiçbir gelişme olmaması sebebiyle zaten geri kalmış olan Kartal kent merkezine yapımına başlanan meydan projeleri bu gidişle projelere uygun olarak tamamlanamayacak.

Kartal Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Neyzen Tevfik Meydanı” projesi ile, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi önünden, hürriyet caddesi girişinde bulunan Şifa Hamamı’na kadar olan alana “Şifa Hamamı Meydan” projesi hazırladı.TCDD  “ÇALIŞMA YAPARSANIZ SORUMLU TUTULURSUNUZ!”
Ancak, Marmaray’ı yapan Cengiz İnşaat’ın, hürriyet caddesi üzerinde bulunan eski dükkânların arkasında kalan 100 metrelik kısmına “istinat duvarı” yapmadığı ortaya çıkınca, projelere başlanamıyor.
Belediye biz yapalım diyor TCDD kabul etmiyor. TCDD’den belediyeye gelen cevap yazısında, “yapılabilecek herhangi bir çalışmanın Marmaray’ın elektronik sinyalizasyon sistemine zarar verebileceği seferlerin aksamasına sebep olabileceği gerekçesiyle her hangi bir çalışmanın yapılmasının sakıncalı olacağı ve oluşabilecek zararlardan da ilgili kurumların sorumlu tutulacağı” belirtiliyor.
Bu arada, TCDD, proje alanında çalışma yapan İBB ve müteahhit firma yetkililerine viyadük altına girmeyin diye de uyarıyorlar.
Siz yapın diyorlar onu da yapmıyorlar, aylardır bu yazışmalar sürüyor.

KARTAL BELEDİYESİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Kartal Belediyesi ise, projenin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Hürriyet caddesi trafiğe kapatıldı 90 gün sureyle orada çalışma yapılacak. Önce yağmur suyu kanalı yapılacak, sonra burası iki yıl önce yapılan yağmur suyu kanal hattına bağlanacak.
Es zamanlı olarak da cadde üzerinde bulunan dükkânlar yıkılacak.

AK PARTİ’YE TEPKİ
Öte yandan, gerek kamuoyunda gerekse çevre esnafından Ak Parti’ye de tepki var. Vatandaşlar “Ak Parti açıklamalarında ve mecliste ‘Kartal için faydalı olacak her projeye  destek vereceğiz” söylemlerine rağmen, İlçe Başkanı ve yönetimi neden bu sorunun çözümünde destek olmuyorlar? Üstelik bu olay iktidarın hatasından kaynaklanan bir durum, belediyenin bir kusuru yok ki” şeklinde tepki gösterdiler.

Vatandaş bir tepki de Gökhan Yüksel’e gösteriyor!

Göreve geldiğinden beri “Komşularım” – “Büyük ailem” kavramları üzerinden iyi niyet davranışları sergileyen “ne etliye ne sütlüye dokunmayan” Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in de bu ve benzeri konuları kamuoyundan uzak tutup olayların akışına göre pozisyon alarak takip etmesini “pasif ve etkisiz politika anlayışı” şeklinde değerlendiren Kartallı vatandaşlar Başkan Yüksel’e tepki göstermektedirler. Kartal halkının tamamını ilgilendiren bu gibi konularda belediye meclisinde bulunan iktidar veya muhalefet üyelerinin tamamının birlikte hareket etmesi için daha fazla insiyatif alması gerektiğini belirttiler.   

Kartal Haber Merkezi

Galeri
📆 25 Ocak 2022 Salı 12:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR