MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Genel, Manşet, Sağlık, Sivil Toplum, Toplum » Sağlık-Sen İstanbul 2 No’lu Şubesi’nde Şaibeli Baskın Seçim Hazırlığı İddiası

Sağlık-Sen İstanbul 2 No’lu Şubesi’nde Şaibeli Baskın Seçim Hazırlığı İddiasıErken seçim kararı alan Sağlık-Sen İstanbul 2 No’lu Şubesi yönetiminin seçim hazırlıkları tartışılıyor. Delege seçimi için sendika binasına müracaat için gelen üyelerin içeri alınmaması tepki çekti. Üyelerin bina girişinde güvenlik engeline takılması büyük tepki topladı.

İstanbul Kartal ilçesi Cevizli Mahallesi bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) isimli sendikanın İstanbul 2 No’lu şubesinin üyelere ve delegelere haber vermeden kendi aralarında Ramazan ayında almış olduğu baskın erken seçim kararına kimi üyeler tepki gösterdi.

Bayram öncesi ve iki güne sığdırılan seçim kararı ile birçok delegenin şehir dışında olması, delege müracaatı için gelen üyelerin binadan içeriye güvenlik marifetiyle alınmadığı ve uygulamanın tepki topladığı görüldü.

Üyeler Sendika Binasına alınmadı
Erken seçim kararını alan ve delege seçimi için sendika binasına müracaat için gelen üyeleri içeri almadıkları iddia edildi. Binanın girişinde güvenlik engeline takılan üyeler içeriye alınmayarak antidemokratik uygulamalar ile karşılaştılar. Binaya alınmadıkları ve seçimin usule uygun olmadığını iddia eden üyeler kendileri ile mevcut şube başkanı Cesur ÖZTÜRK ve yönetim kurulu üyelerinin muhatap olmadıklarını iddia ettiler.

Usulsüz delege seçimi yapıldı iddiası
Bülent ATAN isimli üye “Uzun yıllardır üyesi olduğum Sağlık-Sen’in bir hak arama yeri olduğuna inandığım için ben de delege olmaya karar verdim. Ama ne yazık ki arkadaşlarımız ile birlikte sendika binasına dahi alınmadık. Bu durum beni ve arkadaşlarımızı derinden yaraladı. Ayrıca yetki döneminden evvel bir seçim kararı alınması doğru değildir. Biz sendika önünde nöbet tuttuk bizim arkadaşlarımız hariç delege başvurusu yapan bir üye olmamıştır. Delege müracaatları usulsüz şekilde sendikaya dilekçe ile müracaat yapılmadan alınmıştır. Bu da gösteriyor ki mevcut yönetim sırf yeniden seçilebilmek için kendilerine yakın delege seçimi yapacaktır. Bu uygulama usule ve kanuna uygun değildir” diye konuştu.

Genel merkezin bilgisi dâhilinde üst kurul delege seçimi için kendilerine yakın delege seçimi yapabilmek ve mevcut başkanların koltuklarını sağlama almak istedikleri iddiası sağlık camiasında yetkili olan Sağlık-sen üyeleri arasında huzursuzluğa sebep oldu.

Bu durumdan rahatsız olan delegelerin itiraz ettiği hususlar arasında;  

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası İstanbul 2 şube Başkanlığı 5.olağan Genel Kurulu Eylül ayında yapılacak olup tüzük gereği delege secimi olağan genel kurul öncesi yapılması gerekmektedir. Ancak Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Genel Merkez internet sitesinde 27 Nisan 2022 Çarşamba günü saat 10.00 civarında delege seçimi ilanı haberi duyurular arasında yayınlanmış, delegelik başvurularının 29 Nisan 2022 Cuma günü saat 17.00 biteceği, delege adayı olmak isteyen üyelerin 27-29 Nisan tarihleri arasında dilekçeleri ile birlikte şahsen Cevizli Mah. Tansel Cad. Yeşil Sok.No:4 A Blok Daire:23 Maltepe/İstanbul adresine başvurmaları gerektiği ilan edilerek baskın seçime gidilmiştir.

1-Delegelik başvuruları Genel Merkez internet sitesinde duyurular arasında, şubeye bağlı hastanelerin bir kısmının ilan panolarında duyurulmuştur. Normal şartlarda sendika tarafından çok sıkça kullanılan toplu mesaj sisteminden duyuru yapılmamıştır. Şubenin üye sayısının 7.000 civarında olduğu, Genel merkez internet sitesi ilanlar kısmı, hastanelerde sendika panolarının üyeler tarafından çok sık ziyaret edilmediği düşünüldüğünde söz konusu duyurunun birçok üyeye ulaşmadığı ayrıca ramazan bayram tatilinin arifesine denk gelmesi nedeniyle haberdar olan üyelerin şehir dışına çıkacak olmaları nedeniyle delege başvurusunda bulunamadıkları anlaşılmaktadır.

2- Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası İstanbul 2 şube başkanlığı şahsen Cevizli Mah. Tansel Cad. Yeşil Sok.No:4 A Blok Daire:23 Maltepe/İstanbul rezidans bir binada giriş ve çıkışın kontrol edildiği bir yapı içerisinde faaliyet göstermektedir. Girişlerde ziyaret edilecek rezidans dairesinin teyidi (onayı) alınarak gelen ziyaretçinin içeri girişine izin verilmektedir. Delege olarak başvuran bir kısım üye sendika yönetiminin onay vermemesi nedeniyle şubeye delege başvurusunda bulunamamıştır.

3-Şubeye girişine izin verilen personelin dilekçeleri alınmış, “delege seçimlerini nereden duydun” şeklinde sorgulama yapılmış, bir kısım başvurunun kayıt defterine kaydı yapılmamıştır.

4- Delege son başvuru tarihi olan 29 Nisan 2022 saat 17.00 “da kayıt defterinin tutanak altına alınması için üyeler tarafından şubeye gidildiği, ancak şube yönetimi tarafından bu üyelerin içeri alınmadıkları, bunun üzerine şube başkanının telefonla aranarak kayıt defteri için tutulan tutanak görülmek istenmiş, şube başkanı böyle bir şeye müsaade etmeyeceğini belirtmiştir.

5-Delege adayı olmak isteyen üyelerin başvuru tarihi olan 27-29 Nisan 2022 sabah 08-17 saatleri arasında yapılabilmektedir. Bu üç günlük süre içerisinde site giriş çıkış kamera kayıtları, site ziyaretçi defteri incelendiğinde sendikaya delegelik için başvuran üye sayısının 50 civarında olduğu gözlemlenmektedir.

05.05.2022 tarihinde Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası İstanbul 2 şube başkanlığı toplu mesaj sisteminden atılan mesajda “5.olağan Genel kurul için delege başvuru listesinin girişinde askıya çıktığı 05-07 Mayıs 2022 tarihleri arasında askıda olacağı” üyelere mesaj olarak atılmıştır. Tüzük gereği delege listelerinin hastane ilan panolarına asılması gerekirken listeler hastane ilan panolarına asılmamıştır. Söz konusu listeler şube kapısında asılı olup incelendiğinde 177 delege başvurusunun olduğu görülmektedir. Birçok delege başvurusunun üyenin haberi olmadan defter kaydının yapıldığı, delege başvurusu için şubeye gelmediği, bir kısım üyelerden de dilekçe alınmadığı, telefonla bilgi verilerek defter kaydının yapıldığı” konularında rahatsızlıklarını dile getirdiler.

📆 07 Mayıs 2022 Cumartesi 14:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR