MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Dünyadan, Eğitim, Etkinlikler, Genel, Gezi-Alışveriş, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Hacı Hatice Bayraktar Liseliler, Polonya’da Erasmus proje hareketlilik toplantısına katıldılar

Hacı Hatice Bayraktar Liseliler, Polonya’da Erasmus proje hareketlilik toplantısına katıldılarİstanbul Kartal Uğur Mumcu Mahallesinde eğitim öğretim faaliyeti yürütülen Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi öğrenci ve idari kadro öğretmenlerden oluşan bir heyet,  Avrupa Birliği Hibe programı çerçevesinde Türkiye, Polonya, İspanya, Romanya, Slovakya ve Almanya ortaklığında gerçekleştirilen 2020-ES01-KA229-081896 numaralı ” Sanatsal etkinlikler ile Sosyal İçermenin geliştirilmesi” adlı Erasmus projeleri kapsamında 26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında Polonya’nın Biecz şehrindeki proje hareketlilik toplantısına katıldılar.

Dezavantajlı bireylerin çeşitli sanat alanlarıyla topluma kazandırılması ile ilgili aktiviteler yapıldı. Biecz’de bulunan özel bireyler için hazırlanmış bir misafirhanede kalan kişilerle sanat çalışmaları yapıldı, onların hayatına, yaşam pencerelerine ilişkin fikir sahibi olan öğrenciler yaşamalarına farklı bir bakış açısı oluşturdular.

Bochnia’daki Tuz Madenleri ve 2. Dünya Savaşı’nın başlangıç noktalarından Krakow şehrini gezdik ve burada bulunan “Karanlığa doğru” müzesinde görme engelli bireylerin yaşamlarını bire bir tecrübe eden öğrenciler Braille alfabesinden, görme engelliler için hazırlanan şehir düzenlemeleri ile ilgili bilgi sahibi oldular.

Tüm ortak okul öğrencileri uluslararası takımlar oluşturarak Sosyal İçerme konulu bir şarkı yazıp bestelediler. Biecz’de kalan Yahudi kültürünün örneklerini içeren müzeye dönüştürülmüş bir sinagog gezildi ve 2. Dünya Savaşı’nın bıraktığı izleri gözlemleme fırsatı buldular. Ana sanat dalının müzik olduğu toplantıda çeşitli ülkelerden öğrenciler kendi halk kültürlerine ait geleneksel dans ve şarkılarla kaynaştılar.

Kartal Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi, Proje öğretmeni İsmail Bahadır Özmen ve Okul Müdür Yardımcısı Melike Elmacı gözetim ve sorumluluğunda okul öğrencileri Nisa Turan, Nehir Elal, Sudenaz Çelik ve Ekin Uğur Okulu, ülkeyi ve şehri temsil ettiler.

Bir sonraki hareketlilik toplantısı “Sosyal İçerme ve Spor” alt başlığıyla Aralık ayında Almanya’nın Rheda-Wiedenbruck şehrinde planlandı. 

Galeri
📆 10 Ekim 2022 Pazartesi 15:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR