SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

İBB’den Maltepe’ye küçücük bir meydan için görkemli açılış töreni

Yayınlanma:
ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) yapılan Maltepe’nin yeni meydanı “Adalet”, “150 Günde 150 Proje” kapsamında düzenlenen bir törenle açıldı.

Bizlerde basın temsilcileri olarak açılışa davetli olduğumuz için katıldık. Tören alanına vardığımızda İBB tarafından görsel süslemelere bakınca bayağı büyük bir meydan açılışına şahitlik edeceğimizi düşündüm. Yani en azından yakın zamanda Kartal’da yenileme çalışmaları yapılarak yeniden hizmete açılan Neyzen Tevfik Meydanı gibi bir meydan olur dedim herhalde.

Fakat meydan açılışı yapılıyor diye yapılan duyuruları ve şatafatlı süslemeleri görüpte açılışı yapılan alanı görünce gazeteciler olarak tam bir şaşkınlık yaşadığımızı belirtmek isterim.   

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, ‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında hergün bir proje açılışı yapma telaşıyla Maltepe’de Yalı Mahallesi’nde kafe olarak işletilen küçücük bir alanı boşaltarak Adalet Meydanı ve Parkı adıyla görkemli bir açılış yaptığına şahit olduk.

Yani kent meydanı değil “meydancık!

Aslında bu yazdığım tespitlere katılmayanlar olabilir fakat her iki meydan açılışında konuşma yaparak meydanların teknik özellikleri hakkında bilgi veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay, Maltepe’ye yapılan Adalet Meydanının büyüklüğü toplam 4 bin 760 metrekare iken Kartal’daki meydanın büyüklüğünü 75 Bin 900 metrekare olduğunu kendisi belirtmişti.

Alpay’ın Adalet Meydanı ile ilgili verdiği teknik bilgilere göre, 2 bin metrekare sert zemin, 2 bin 750 metrekare yeşil alandan oluşan Toplam alanı 4 bin 760 metrekarelik meydan ve park alanından ibaret.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay tarafından açıklandığı gibi, Kartal meydanı 75.900 metrekare alan içerisinde yapılan ve 6.500 metrekare yeşil alandan oluşan projede 250 kişilik amfi tiyatro, 98 araçlık otoparktan ibaret.

Kartal’da yenilenerek hizmete açılan Neyzen Tevfik Meydanına bakınca Maltepe’ye açılan meydanın aslında İBB’nin şanına yakışır bir yatırım ve açılış olmadığı anlaşılıyor. Büyükşehir değilde ilçe belediyesi böyle bir açılış yapsa çok yadırganmaz lakin bir metropol olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, TBMM CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP PM Üyeleri, İl ve İlçe Parti Yöneticilerinin katıldığı halktan da çok bir katılımın olmadığı bu görkemli törene bakınca sadece bir cafeden boşalan alanı yeşillendirmekten ibaret olduğunu görünce insan tebessüm ediyor yani.

Ne diyelim; küçükte olsa bir meydanın halkın hizmetine kazandırılmasına hayırlı olsun demek düşer bize!..

Selametle kalın…

Kenan GÜLERCİ

author avatar
Kenan GÜLERCİ

İlgili Haberler

Dünyadan
16 Haziran 2024
Bir Toplumun Yok Oluşunun Mimarileri; Farkındalığı Olmayan Siyaset-çiler

Farkındalığı olmayanlar, yalan bir dünya içinde yaşadıkları ve sürdürdükleri hayatın gerçek olduğunu zan ederler. Ancak, farkındalıkları olmayanların dışındaki herkes bunun öyle olmadığının farkındadır. Bahse konu olan farkındalığı olmayan kişiler, gerçek zan ettiği hayatının yalandan ibaret olduğunu anlayamaz/ kavrayamaz ve gündelik yaşamı ile ilgili verdiği kararların, tarafınca verdiğini düşünür. Ancak öyle değil, dahası, kendisiyle ilgili kararların […]

Genel
15 Haziran 2024
Meteoroloji’den SARI KOD! O İller İçin Peş Peşe Uyarı

15 Haziran için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son raporlarına göre, Türkiye’nin birçok bölgesinde sağanak ve kuvvetli rüzgar bekleniyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde olumsuz hava koşulları etkili olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 15 Haziran’a dair hava durumu raporunu yayımladı. İstanbul başta olmak üzere, birçok şehirde sağanak yağışların yanı sıra kuvvetli rüzgarların da etkili olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının bazı bölgelerde […]

Genel
15 Haziran 2024
Survivor 2024 Finaline Çakarlı Araçla Giden Yarışmacılara Ceza! Bakan Yerlikaya “Gereği Yapıldı” Dedi

Eski Survivor yarışmacıları Survivor finaline usulsüz çakar kullanarak gittiler; İçişleri Bakanı Yerlikaya, sürücüye ceza kesildiğini duyurdu. Survivor All Star 2024’ün muhteşem finali, eski yarışmacıların çakarlı araç kullanarak etkinliğe katılması nedeniyle gölgede kaldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın müdahalesiyle, trafikte usulsüz üstünlük sağlama girişimi sert bir şekilde cezalandırıldı. ÇAKARLI ARAÇ KULLANIMINA TEPKİLER BÜYÜYOR Survivor’ın dün geceki finaline, […]

Genel
14 Haziran 2024
Marmaris Belediye binasının yerindeki kaçak inşaat mühürlendi

Belediyenin kendine ait yerin inşaatı kaçak çıkan Marmaris belediyesi yapılan kaçak inşaat çalışmasını durdurdu. Muğla’da Marmaris Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, inşaat ruhsatı olmadan yapılan çalışma nedeniyle Marmaris Belediyesi’nin yıkılan eski hizmet binasının yerinde yürütülen inşaatı durdurdu. Bunlar yaşanırken Marmaris belediye başkanı Acar Ünlü ile ilgili olarak kendine ait dubleks evin de kaçak olduğuna […]