MENÜ ☰
Ramazan Ayı
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Genel, Mahalleler, Maltepe, Manşet, Mekanlar, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » İBB’den Maltepe’ye küçücük bir meydan için görkemli açılış töreni
Kenan GÜLERCİ

İBB’den Maltepe’ye küçücük bir meydan için görkemli açılış töreniİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) yapılan Maltepe’nin yeni meydanı “Adalet”, “150 Günde 150 Proje” kapsamında düzenlenen bir törenle açıldı.

Bizlerde basın temsilcileri olarak açılışa davetli olduğumuz için katıldık. Tören alanına vardığımızda İBB tarafından görsel süslemelere bakınca bayağı büyük bir meydan açılışına şahitlik edeceğimizi düşündüm. Yani en azından yakın zamanda Kartal’da yenileme çalışmaları yapılarak yeniden hizmete açılan Neyzen Tevfik Meydanı gibi bir meydan olur dedim herhalde.

Fakat meydan açılışı yapılıyor diye yapılan duyuruları ve şatafatlı süslemeleri görüpte açılışı yapılan alanı görünce gazeteciler olarak tam bir şaşkınlık yaşadığımızı belirtmek isterim.   

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, ‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında hergün bir proje açılışı yapma telaşıyla Maltepe’de Yalı Mahallesi’nde kafe olarak işletilen küçücük bir alanı boşaltarak Adalet Meydanı ve Parkı adıyla görkemli bir açılış yaptığına şahit olduk.

Yani kent meydanı değil “meydancık!

Aslında bu yazdığım tespitlere katılmayanlar olabilir fakat her iki meydan açılışında konuşma yaparak meydanların teknik özellikleri hakkında bilgi veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay, Maltepe’ye yapılan Adalet Meydanının büyüklüğü toplam 4 bin 760 metrekare iken Kartal’daki meydanın büyüklüğünü 75 Bin 900 metrekare olduğunu kendisi belirtmişti.

Alpay’ın Adalet Meydanı ile ilgili verdiği teknik bilgilere göre, 2 bin metrekare sert zemin, 2 bin 750 metrekare yeşil alandan oluşan Toplam alanı 4 bin 760 metrekarelik meydan ve park alanından ibaret.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay tarafından açıklandığı gibi, Kartal meydanı 75.900 metrekare alan içerisinde yapılan ve 6.500 metrekare yeşil alandan oluşan projede 250 kişilik amfi tiyatro, 98 araçlık otoparktan ibaret.

Kartal’da yenilenerek hizmete açılan Neyzen Tevfik Meydanına bakınca Maltepe’ye açılan meydanın aslında İBB’nin şanına yakışır bir yatırım ve açılış olmadığı anlaşılıyor. Büyükşehir değilde ilçe belediyesi böyle bir açılış yapsa çok yadırganmaz lakin bir metropol olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, TBMM CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP PM Üyeleri, İl ve İlçe Parti Yöneticilerinin katıldığı halktan da çok bir katılımın olmadığı bu görkemli törene bakınca sadece bir cafeden boşalan alanı yeşillendirmekten ibaret olduğunu görünce insan tebessüm ediyor yani.

Ne diyelim; küçükte olsa bir meydanın halkın hizmetine kazandırılmasına hayırlı olsun demek düşer bize!..

Selametle kalın…

Kenan GÜLERCİ

📆 29 Ekim 2022 Cumartesi 17:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR