MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Gazetecilerin ofsayta düştüğü Kaymakamlıktaki o toplantı!
Kenan GÜLERCİ

Gazetecilerin ofsayta düştüğü Kaymakamlıktaki o toplantı!Kartal Kaymakamlığı’ndan 02 Şubat 2023 Perşembe sabahı saat 08:58 de bir mesaj geldi. Aynı gün saat 14:00 da yapılacak olan bu toplantıya davet mesajı idi ve bende katılmak üzere günlük programımı ona göre ayarladım.

 “Kıymetli basın mensubu arkadaşlarımız, bu gün saat 14.00 da Kaymakam beyin başkanlığında Belediye başkanımız, tüm idari amirleri, muhtarlarımız ve bazı STK ların katılımı ile vatandaş odaklı hizmet anlayışı konulu toplantı düzenlenecek olup katılımlarınız hususunda bilgilerinize…

Toplantı Kaymakamlık 4. Kat yemek salonunda yapılacaktır”

Bu ve benzeri mesajlar yazı işleri müdürlüğü tarafından zaman zaman Kartal’daki gazetecilerin hepsine gönderiliyor.

Toplantı konusu ilgimizi çekti

“Kaymakam beyin başkanlığında Belediye başkanı tüm idari amirleri, muhtarlar ve bazı Sivil Toplum Kuruluş temsilcilerinin katılımı ile vatandaş odaklı hizmet anlayışı konulu toplantı”

Herhalde hatırladığım kadarıyla böyle bir toplantı daha önceleri olağanüstü bir durum haricinde pek yapılmadı veya yapıldıysa haberimiz olmadı.

Peki dönelim konuya; toplantı salonuna vardık, Kaymakamlık binası dördüncü katında bulunan yemekhaneye çıktık, Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, muhtarlar, belediye başkan yardımcısı, İlçe Müftüsü, orman işletmeleri, ilçe sağlık, gibi bir çok kurumun temsilcileri masa etrafına oturmuşlar. Bizde gazeteciler olarak yerimizi aldık.

Kaymakam bey bekleniyor derken kapıdan giriş yaptı ve kendisine ayrılan yerine oturdu, oturur oturmaz kısa bir sessizliğin ardından hemen konuşmaya başladı.

Kaymakam Demir, “Hoşgeldiniz, bu toplantımız; İçişleri Bakanlığı olarak, kamu hizmetlerinin kaliteli, hızlı, verimli bir şekilde sunulması, yönetimde katılımın sağlanması, vatandaş memnuniyetini esas alan yönetim anlayışının ortaya konulması amacıyla yapılmaktadır.

Bundan sonrasında basın mensubu arkadaşlar müsaade ederlerse bizde o şekilde devam etmek istiyoruz” dedi.

Konuşma bu kadar, toplam 46 saniye, fıkra gibi…

Kıymetli basın mensupları diye hitap edilen biz gazetecilere düşen davranış, o salonu terk etmektir, zira öyle de oldu.

Fakat insan sormadan edemiyor yani;

Sayın Kaymakam Bey

O toplantı basına kapalı bir toplantı olacak idiyse eğer, basın mensuplarını ne diye davet ettiniz. Bizler konu mankeni miyiz? Bizler sizin maaşlı memurunuz da değiliz,

Biz basın mensupları yani gazeteciler, haber değeri olan konuları takip eder kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla haber hazırlar yayınlarız, habercilik yaparız.

Bir kentin mülki amiri, kurum temsilcileri, muhtarlar, yani kentin sorunlarının görüşüldüğü oldukça önemli bir toplantının haberi çok daha farklı şekilde gündeme gelebilirdi, zira böyle eleştirilere konu olarak gelmezdi.

Bir kent için böylesi önemli bir toplantıya basın mensupları davet edilmişse toplantının içeriği hakkında yeterli derecede bilgi verilmesi gerekirdi.

Aksi halde basına kapalı olacak bir toplantıya gazetecileri ne diye davet edip toplantı başlamadan bize müsaade ediniz şeklinde hiçte şık olmayan bir davranış sergilediniz. Basına kapalı bir toplantı da olabilir, fakat o zaman davet edip çağırmazsınız, sorun olmaz. Fakat basını davet edip çağırıp sonrasında böyle bir durum yaşatmak hiç hoş olmadı.

Bir özür borcunuz var basın mensuplarına.

📆 06 Şubat 2023 Pazartesi 09:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR