SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Gecelerin Prensi Yarasalar Bakın Neden Ters Duruyormuş

Yayınlanma:
ABONE OL

Gecelerin gizemli yaratıkları yarasalar, baş aşağı durma alışkanlıklarıyla dikkat çeker. Bu alışkanlık, birçok biyolojik ve çevresel faktörün birleşimiyle açıklanabilir.

Yarasalar, gece aktiviteleri ve baş aşağı durma alışkanlıklarıyla bilinen ilginç memeli hayvanlardır. Chiroptera takımına ait olan yarasalar, dünya genelinde 1,400’den fazla türe sahiptir. Yarasa denilince akıllara ilk olarak koronavirüs gelse de, bu yaratıkların baş aşağı durma alışkanlıkları da merak konusudur. İşte yarasaların neden baş aşağı durduklarının sebepleri…

1.Uçuşa Hazırlık

Yarasalar, güçlü kanat kaslarına sahip olsalar da bacak kasları zayıftır. Yerden kalkmak yerine, yer çekiminin yardımıyla serbest düşüşle uçmaya başlamak daha kolaydır. Bu pozisyon, uçmaya başlamak için en hızlı ve enerji açısından verimli yoldur.

2.Güvenlik

Baş aşağı durarak yarasalar, yırtıcı hayvanlardan ve tehlikelerden uzak, güvenli yerlere saklanabilirler. Mağaraların tavanları, ağaçların iç kısımları gibi zor ulaşılan yerlerde durarak avcılardan korunurlar.

3.Dinlenme Alanlarının Kullanımı

Dar alanlarda, baş aşağı durmak yarasalar için daha uygun bir dinlenme pozisyonudur. Mağaraların tavanları veya ağaçların iç kısımları gibi yerlerde bu pozisyon avantaj sağlar.

4.Fiziksel Yapı

Yarasaların bacaklarındaki tendonlar, vücut ağırlıklarıyla birlikte pençelerini doğal olarak sıkıca kapatır. Bu özellik, baş aşağı dururken enerji harcamadan asılı kalmalarını sağlar.

5.Isı Yönetimi

Bazı yarasa türleri, baş aşağı durarak vücut ısılarını daha iyi düzenleyebilirler. Bu pozisyon, kan dolaşımını ve vücut ısısını düzenlemelerine yardımcı olabilir.

6.Evrim

Yarasaların baş aşağı durma alışkanlığı, milyonlarca yıl süren evrimsel adaptasyonların bir sonucudur. Bu alışkanlık, onların ekolojik nişlerinde başarılı bir şekilde hayatta kalmalarını ve gelişmelerini sağlamıştır.

Yarasaların baş aşağı durma alışkanlığı, onların ekolojik nişlerinde başarılı bir şekilde hayatta kalmalarını sağlayan bir dizi biyolojik, fiziksel ve çevresel faktörün birleşimidir. Uçuşa geçişlerini kolaylaştıran, tehlikelerden koruyan ve enerji tasarrufu sağlayan bu pozisyon, yarasaların doğasında kusursuz bir adaptasyon örneğidir.

author avatar
kader gun

İlgili Haberler

Genel
24 Temmuz 2024
Yağmur geliyor! Sıcaklıkların düşeceği tarih belli oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 24 Temmuz hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Özellikle o bölgelerde yaşayanlara serinleten haber verildi. Sıcaklıklar düşecek, sağanak yağış geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 Temmuz 2024 Çarşamba yeni hava durumu tahminlerini yayınladı. Meteorolojiden ilerlenen bilgilere göre hava sıcaklıkları doğu ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece arasında azalıyor. Yine Doğu Akdeniz ve Doğu […]

Genel
24 Temmuz 2024
Akaryakıta dev indirim tarihi belli oldu

Akaryakıt fiyatlarına zam ya da indirim var mı? Son dakika haberi az önce geldi. Akaryakıta dev indirim tarihi belli oldu. Araç sahipleri Temmuz ayının son günlerinde akaryakıt fiyatlarına zam ya da indirim olacak mı sorusuna yanıt arıyor. Son olarak ÖTV zammı ile artan akaryakıt fiyatlarında yeni gelişmeler var. Peki akaryakıtta indirim var mı? 2024 Temmuz […]

Genel
23 Temmuz 2024
27 Temmuz’a dikkat! Türkiye’nin 81 ili için uyarı geldi

Tüm Türkiye için 27 Temmuz uyarısı yapıldı. Salı gününden itibaren Yurt genelinde yeni bir hava sistemi etkisini gösterecek. Bu sistem 27 Temmuz’a kadar sürecek. Günlerdir yüksek sıcaklıklar nedeniyle adeta yanıp kavrulan Türkiye için 27 Temmuz uyarısı yapıldı. Salı gününden itibaren Yurt genelinde başlayacak olan yeni hava sisteminin etkileri 27 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Vatandaşlar […]

Genel
23 Temmuz 2024
İstanbullular hazırlıklı olun! Saat verildi: Nihayet nefes aldıracak yağış geliyor

Son dakika haberi… Günlerdir yanıp kavrulan İstanbul için AKOM’dan son dakika uyarısı geldi. Bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İstanbul için son dakika haberi geldi. AKOM bir son dakika açıklaması yaparak öğle saatleri için İstanbulluları uyardı. Günlerdir kavurucu sıcakların etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar Öğle saatlerinde 33 dereceye kadar yükselecek ancak beraberinde […]