SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Sigaraya İzmarit Vergisi Geliyor! Tiryakiler Şokta

Yayınlanma:
ABONE OL

Sigara zammı beklenirken tiryakilere bir şok daha geldi. Sigaraya izmarit vergisi geliyor. Bu vergi de sigara fiyatlarına zam olarak yansıyacak.

Türkiye son günlerde sigara zammı haberleri ve tütün ürünlerinin yasaklanmasını düzenleyen yeni kanın teklifini konuşuyor. Yeni düzenlemelerle birlikte sigara firmaları artık “kirletme” vergisi yani izmarit vergisi ödemek zorunda kalacak. Ayrıca yakın zamanda çocuklara sigara satışı tamamen yasaklanırken, satanlara da ağır cezalar uygulanacak. Sigara firmalarına gelecek izmarit vergisi ise yine tiryakilerin cebinden çıkacak. Çünkü firmalar, bu vergiyi de sigara fiyatlarına zam olarak yansıtacak.

AKP, Türkiye’de her yıl yaklaşık 85 bin insanın ölümüne yol açan sigara kullanımını önlemek amacıyla önemli yasal düzenlemeler için harekete geçti. Sağlık Bakanlığına sunulacak önerilerle, doğan nesillere sigara satışının yasaklanması gündemde.

AKP, sigara kullanımını azaltmak ve halk sağlığını korumak amacıyla önemli bir adım atarak TBMM’de tütün ürünlerinin yasaklanmasını düzenleyen kanun ile tütün ve alkol piyasasını düzenleyen kanunda değişiklik yapmayı planlıyor. Bu düzenlemeler kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlarla yapılacak görüşmeler sonucunda belirlenecek bir tarihten sonra doğan nesillere sigara satışının tamamen yasaklanması önerilecek.

YENİ DÜZENLEMELER VE ÖNERİLER

AKP, Türkiye’de her yıl yaklaşık 85 bin insanın ölümüne yol açan sigara kullanımını önlemek için kapsamlı bir yasal düzenleme hazırlığında.

Sağlık Bakanlığına sunulacak ön çalışmada, belirli bir tarihten sonra doğan nesillere sigara satışının yasaklanması önerilecek. Bu adım, sigaraya başlama yaşı olarak öne çıkan 15 yaş ve altı bireyleri koruma amacı taşıyor.

KANUN DEĞİŞİKLİKLERİ

Ticaret Bakanlığına, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun’da değişiklik yapılması önerisi sunulacak.

Tütün şirketlerinin sigara izmaritlerini temizlemek için çöp veya kirletme bedeli vergisi ödemesi teklif edilecek. Bu öneri, çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

DÜNYA ÖRNEKLERİ VE BİLİMSEL GÖRÜŞLER

AKP kurmayları, İngiltere’de 2009 sonrası doğan kuşaklara sigara satışını yasaklayan modelin yanı sıra İspanya’da tütün endüstrisinden alınan “sigara izmariti” vergisi modelini incelediklerini belirtti.

Ayrıca, 2025’te sigara yasağının ülke geneline yayılacağı İzlanda modeli de Türkiye için örnek alınabilecek bir model olarak değerlendiriliyor.

BİLİM İNSANLARININ GÖRÜŞLERİ

Çalışmalar sırasında bilim insanlarının da görüşlerinin alınacağı ve bilimsel veriler ışığında adımlar atılacağı ifade edildi.

AKP, bu düzenlemelerle tütün endüstrisine karşı etkin bir mücadele verilmesi gerektiğini vurguluyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Genel
23 Temmuz 2024
İstanbullular hazırlıklı olun! Saat verildi: Nihayet nefes aldıracak yağış geliyor

Son dakika haberi… Günlerdir yanıp kavrulan İstanbul için AKOM’dan son dakika uyarısı geldi. Bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İstanbul için son dakika haberi geldi. AKOM bir son dakika açıklaması yaparak öğle saatleri için İstanbulluları uyardı. Günlerdir kavurucu sıcakların etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar Öğle saatlerinde 33 dereceye kadar yükselecek ancak beraberinde […]

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Basında Kartal
22 Temmuz 2024
Aydos Orman Yangınında Söndürme Çalışmalarına Kartal Belediyesi Ekipleri Destek Verdi

Kartal Belediyesi ekipleri, dün saat 14.00 sularında Aydos Ormanı’nın Pendik sınırları içinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve kısa sürede çevreye yayılan yangında, İBB ekipleri ile birlikte, yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekiplerine destek verdi. Yangın ekiplerin uzun uğraşları neticesinde kontrol altına alındı. İstanbul Pendik’te, Aydos Ormanı’nda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine Kartal Belediyesi de […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]