SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Asgari Ücrete Ara Zam Tarihini 11.30’da Bizzat Açıkladı! İşçilere ‘Hayırlı Olsun’

Yayınlanma:
ABONE OL

Asgari ücret ara zam 2024 son dakika. Yeni asgari ücret zammı için tarih verildi. Temmuz’da gelmedi ancak Eylül’de asgari ücrete 2. Ara zam geliyor.

Asgari ücrete ara zam 2024 son dakika gelişmeleri çalışanlar tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye’de 8 milyona yakın Asgari ücretli çalışan var. Asgari ücret zammı, memur maaş zammı ve emekli zammı sonrası en çok takip edilen konular arasında bulunuyor. Türkiye’de asgari ücret zammı enflasyona göre değil asgari ücret tespit komisyonuna göre belirleniyor. Peki asgari ücrete ara zam var mı? Temmuz ayında asgari ücrete zam gelecek mi? Asgari ücrete ne zaman ara zam gelecek?

Milyonların heyecanla beklediği 2024 Temmuz maaş zamları belli oldu. Emekli ve memurlar yeni zamlı maaşlarını öğrenilirken aynı zamanda asgari ücretlerde ara zam bekliyor. Haziran ayı enflasyonunun açıklanması sonrası sadece maaş zamları belli olmadı. Kira zam oranı değişti, ÖTV zammı ile birlikte sigara fiyatları, alkol fiyatları, akaryakıt fiyatları güncellendi. Ancak bir tek asgari ücretlinin maaşı değişmedi. Asgari ücretli çalışanlar hala Zam konusunda umutlu ve hükümetten yapılacak açıklamaları bekliyor. Peki asgari ücrete temmuzda ara zam var mı? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? 2024 Temmuz asgari ücret zam oranları ve detaylar haberimizde…

2024 ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM SON DAKİKA

Aralık ayında yapılan asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları sonucunda işçi işveren ve hükümet yetkilileri asgari ücret zammının yılda bir kez yapılması konusunda anlaşma sağlamıştı. Asgari ücrete Aralıkta Normal şartlarda %30-35 aralığında zam beklenirken Tek seferlik zam olacağı için %50 oranında bir artış yapıldı. Ancak enflasyon durduğu yerde durmuyor ve Yükseliş devam ediyor. Bu sebeple de milyonlarca çalışan geçim zorluğu yaşadığını belirterek asgari ücrete ara zam istiyor.

Asgari ücrete Ocak 2024’te yapılan zamların ardından yeni asgari ücret 17 bin 2 TL olarak belirlenmişti. Son 2 yıldır ekonomik kriz ve enflasyon sebebiyle ara zam alan asgari ücretliler biraz da olsa rahatlamış ve nefes almıştı. Ancak enflasyon artışı hala devam ediyor Bu sebeple de asgari ücretliler bu maaşların yeterli olmadığını savunuyor.

6 aylık enflasyon oranında dün yapılan zamların ardından en düşük memur maaşı 39.177 TL’ye ulaştı. En düşük emekli maaşı ise henüz açıklanmadı. Fakat asgari ücrete artış yapılmaması durumunda milyonlarca çalışanı zor günler bekliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN TARİH VERDİ

Asgari ücret zammı yasa gereği Normal şartlarda yılda bir defa uygulanıyor. Son iki yıldır ise yüksek enflasyon nedeniyle Temmuz ayında asgari ücrete ara zam kararı alınmıştı. Sendikalar ve işçiler asgari ücrete yeni bir zam talebinde daha bulunuyor. Şu an için asgari ücret zammı ile ilgili yeni bir hazırlık ya da çalışma bulunmuyor.

Ancak SGK uzmanı İsa Karakaş, asgari ücretle çalışanları heyecanlandıran bir açıklama yaptı. Temmuz ayında asgari ücrete ara zam olmayacağını belirten Karakaş, zam için Eylül ayını işaret etti. Temmuz ayında enflasyon düşüşünün başladığını ve eylül ayında da devam edeceğini belirten Karakaş, hükümetin bunu fırsatı çevirerek asgari ücrete ilave zam yapacağını dile getirdi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret zammı, asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları ile belirleniyor. Asgari ücret belirlenirken işçi ve işveren temsilcilerinin teklifleri enflasyon oranları, Alım gücü gibi veriler göz önünde bulunduruluyor. Asgari ücretin amacı, bir ülkede çalışanların yaşam standartlarının korunması oluyor. Devlet tarafından belirlenen en düşük maaş olan asgari ücret, ülkemizde son derece düşük kalmış durumda. Ekonomik koşullar ve alım gücünün düşmesi nedeniyle Asgari ücretli çalışanlar geçinmekte zorlanırken yeni bir zam beklentisi de doğal karşılanıyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
12 Ay Geri Ödeme Yok! Devlet Destekli 250 BİN TL Verilecek

Nakit ihtiyacı olanlara sürpriz haber geldi. 12 ay tek kuruş geri ödemeden 250.000 TL’lik ihtiyaç kredisi sizi bekliyor. Devlet destekli ihtiyaç kredisi fırsatları başladı. Nakit ihtiyacı olan, yeni iş kurmak isteyen, işini büyütmek isteyen milyonlarca kişi için duyuru yapıldı. Tam 250.000 TL kredi devlet destekli olarak verilecek ve 12 ay geri ödemesiz olarak sağlanacak. Devlet […]