MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Yazarlar » İSTANBUL MİLLİ EĞİTİMDE SKANDAL…
M. Hanifi Bostan
İSTANBUL MİLLİ EĞİTİMDE SKANDAL…


İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mahkemeyi Yanılttı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul 4. İdare Mahkemesine yanlış bilgi vererek, daha doğrusu mahkemeyi yanıltarak, mahkemenin bir haksız atamayı önlemesine mani oldu. Olay şöyle gelişti:

İstanbul İli Bayrampaşa İlçesi Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğüne müdür vekili olarak kurum dışından Coğrafya öğretmeni Rıfat Kavak, hak ve hukuka aykırı bir biçimde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 1 Mart 2010 tarih ve 22959 sayılı işlemiyle görevlendirildi. Bu görevlendirme iki noktadan yanlıştır. Rehberlik Araştırma Merkezlerine asil veya vekil müdür olarak ancak rehberlik öğretmenleri atanabilir. Yine bu merkezlere, o kurumun müdür yardımcıları varken, o kurumla hiçbir ilişkisi olmayan bir başkası ne vekil ve nede asil müdür olarak atanamaz.

Nitekim bu husus 13.04.2007 tarih ve 26492 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Yönetmeliği’nin 7. Maddesinin b bendine ve 15.05.2010 tarih ve 27582 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRMELERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK’in  8. Maddesinin (1). bendine göre “rehberlik ve araştırma merkezi yöneticiliklerine atanacaklarda rehber öğretmen veya özel eğitim öğretmeni olmak” şartı bulunmaktadır. Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 175. maddesine göre bir göreve memurlar arasından vekalet edenlere vekalet aylığı ödenebilmesi için vekilin asilde aranan şartları taşıması gerekmektedir.

Bu görevlendirme işlemine hem sendikamız ve hem de aynı kurumda müdür yardımcısı olarak görev yapan Halime Eker tarafından itiraz edildi. İtirazlara yasal süresi içinde cevap verilmedi. Bunun üzerine sendikamızın avukatı Şahin Zenginal tarafından Halime Eker adına görevlendirme işleminin iptali için dava açıldı. Dava devam etmekte iken mahkeme İl Milli Eğitim müdürlüğünün işlemle ilgili savunmasını istemesi üzerine, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü 31.03.2010 tarih ve 36513 sayılı işlemi ile Rıfat Kavak’ın görevlendirme işlemini iptal ederek yerine Halime Eker’i görevlendirdi. Ancak bu görevlendirme Halime Eker’e hiçbir şekilde tebliğ edilmedi ve Rıfat Kavak usulsüz olarak Bayrampaşa Rehberlik Araştırma Merkezinde müdür vekili olarak göreve devam etti ve her türlü yazışmaları imzaladı. Hatta “İlsis” kayıtlarında Rıfat Kavak, 31.03.2010-31.05.2010 tarihleri arasında Rıfat Canayakın Lisesinde müdür yardımcısı olduğu görülmektedir.

İstanbul 4. İdare Mahkemesine,  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yanıltıcı bilgi vermesi üzerine, mahkeme 2010/966 Esas ve 2010/1407 sayılı kararı ile “Davalı idarece dava konusu işlemler daha sonra tesis edilen işlem ile iptal edilerek Rıfat KAVAK’ın görevlendirilmesi kaldırılarak davacı müdür vekili olarak atandığından bakılan davanın konusu kalmamıştır” kararını verdi.

Skandal bununla kalmamış; 31.05.2010 tarihinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halime Eker’in olmayan müdür vekilliği görevini iptal ederek yerine aynı tarihte mahkemeye rağmen Bayrampaşa İlçesi Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğüne tekrar Rıfat Kavak’ı vekaleten atadı. Pes doğrusu…

Bu son işlemin öğrenilmesi üzerine, mahkemeyi yanıltıcı bilgi veren sorumlular hakkında işlem yapılmak üzere İstanbuldaki 7 Nolu şubemiz İstanbul Valiliğine, sendikamızın  Genel Merkezi de Milli Eğitim Bakanlığına baş vuruda bulundu.

İstanbul Milli Eğitim’de buna benzer çok sayıda haksız ve hukuksuz işlem yapılmış bulunulmaktadır. Bu usulsüz ve hukuksuz işlemlerin tespit edilebilmesi için İl Milli Eğitim Müdürünün ve atamalardan sorumlu Müdür Yardımcılarının ve Şube Müdürlerinin acilen görevden el çektirilmeleri gerekmektedir. Mahkemeyi yanıltanların Valiliği ve Milli Eğitim Bakanını yanıltmamaları söz konusu olabilir mi?

Bu haksız ve hukuksuz işlemlerin durdurulması ve sorumlulardan hesap sorulması için Cumhurbaşkanını, Başbakanı, Mili Eğitim Bakanını ve Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırıyoruz.

Türk Eğitim-Sen

İstanbul Bölge Başkanı

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

📆 04 Kasım 2010 Perşembe 09:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR