SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

İstanbul’da organ ticareti yapanlara operasyonu!

Yayınlanma:
ABONE OL

İstanbul’da organ ticareti yaptıkları ileri sürülen Ortadoğu kökenli 10 şüpheli, İstanbul polisince düzenlenen operasyonla yakalandı.

İstanbul’da organ ticareti operasyonu! – Tıkla İzle

Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, ülkede “organ” ve “doku ticareti” suçlarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Ortadoğu kökenli bir şebeke tespit etti. Bu kapsamda harekete geçen polis, Filistin ve Ürdün uyruklu şahısların, kendi konsolosluklarından alınmış gibi gösterdikleri sahte akrabalık ve doğum belgeleri ile İstanbul’da faaliyet gösteren özel bir hastanede organ nakli yaptırdıklarını tespit etti.

Şebekeye yönelik yapılan araştırmalarda, “organizatör” ve “aracı” diye tabir edilen şüphelilerin, “verici” olarak özellikle maddi durumu olmayan kişileri kurban seçtikleri ve sosyal medya üzerinden bu kişilerle irtibat kurdukları belirlendi. İddiaya göre şebeke üyelerinin, “nakil” işleminde bulunacak şahısların ülkeye giriş, konaklama, hastanedeki tetkik ve test işlemlerine aracı oldukları öğrenildi.

Organizatör ve aracıların, bu işlemler karşılığında taraflardan “komisyon” ve “organ bedeli” adı altında toplam 122 bin 500 Amerikan doları para aldıkları anlaşıldı. Yapılan teknik ve fiziki takibin devamında elde edilen bilgiler ışığında 3 Kasım’da operasyon için düğmeye basıldı. Ortadoğu kökenlilerden oluşan organ ticareti şebekesinin çökertilmesi için zanlıların kaldıkları otele geçtiğimiz Cuma günü basın düzenlendi.

Operasyonda Ürdün uyruklu H.B. isimli organizatör şahıs, yine Ürdün uyruklu H.A.Z, Filistin uyruklu A.Y.M.S, Suriye uyruklu A.M. isimli aracı şahıslar ile Filistin uyruklu M.J.K. isimli alıcı şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Otelde yapılan aramada suçtan elde edildiği değerlendirilen 21 bin 600 dolar, 10 bin TL para ile 1 kaşe, 5 cep telefonu ve çok sayıda sahte belge ele geçirildi. Operasyonu genişleten emniyet ekipleri, çalışmaların devamında 4 Aralık Cumartesi günü ikinci dalga operasyon düzenledi. Bu baskınlarda Filistin uyruklu H.Q.A. isimi aracı şahıs ile Ürdün uyruklu A.H, N.S, M.S.V. ile N.S.S. isimli verici şahıslar yakalandı. Bu kişilerin, aynı yöntemle sahte belgeler üzerinden nakil işlemlerini gerçekleştirdikleri anlaşıldı.

Ürdün, Suriye ve Filistin kökenli toplam 10 şüpheli, sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada ifadeleri alınan organ ticareti şebekesi üyeleri, pazar günü “Organ ve Doku Ticareti” ile “Resmi Belgede Sahtecilik” suçlarından adli makamlara sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden H.Q.A, A.H, N.S, M.S.V, N.S.S. ve M.J.K. hakkında adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. İlk operasyonda yakalanan organizatör H.B, H.A.Z, A.Y.M.S. ve A.M. isimli şahısların ise tutuklanarak cezaevine konulduğu öğrenildi. Öte yandan şebeke üyelerinin hastane ve oteldeki görüntüleri ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İlgili Haberler

Genel
14 Temmuz 2024
AFAD ve Meteoroloji Peş Peşe Uyardı! Trabzon, Rize, Artvin, Giresun için Bu Gece Zor Geçecek

AFAD ve Meteorolojiden peş peşe uyarı geldi. Özellikle o illerde yaşayanlar dikkat. Bu gece sizin için oldukça zor geçecek. Son dakika haberi AFAD ve meteorolojiden uyarı yapıldı. Türkiye’de bu gece şiddetli hava olayları yaşanacak. Peş peşe yapılan uyarılarda özellikle Karadeniz Bölgesi işaret edildi. Trabzon Rize Artvin ve Giresun için bu gece adeta uyku yok. İşte […]

Basında Kartal
13 Temmuz 2024
Kartal Belediyesi Fuaye Alanında, Maket Gemi Sergisi

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Temmuz ayı kültür etkinlikleri kapsamında,  ‘Gemi Modelciliği ve Dioarama Sanatı’ sergisi Kartal Belediyesi Fuaye Alanı’nda sanatseverler ile buluştu. Kültür ve sanata önem veren ve sanatçıları destekleyen Kartal Belediyesi, bu kez el emeği gemi ve diorama modellerini yapan sanatçı Ümit Tohumcu’nun eserlerine ev sahipliği yaptı. Emekli olduktan sonra gemi […]

Genel
13 Temmuz 2024
Başkan Bozali’den Uyarı! “Elektrik ihmale gelmez, bakım ve denetim şart

İzmir’in Konak ilçesi Alsancak semtinde meydana gelen elektrik akımına kapılma sonucu yaşanan trajik ölüm üzerine İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Haluk Bozali, yetkililere önemli uyarılarda bulundu. Bozali, elektrik kazalarının çoğu zaman can kaybı ile sonuçlandığını belirterek, öngörülemeyen kazaların aslında düzenli bakım ve yeraltı sistemlerinin kameralarla kontrolü ile önlenebileceğini vurguladı. Başkan Bozali, yeraltı kablo tesisatları hakkında […]

Genel
13 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! Tarih Verildi: 40 Dereceyi Geçecek

Türkiye’de Hava Sıcaklıkları Yükseliyor: Önümüzdeki Hafta Sıcaklar 40 Dereceyi Bulacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre, Türkiye’nin birçok bölgesinde hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta artarak 40 dereceyi aşması bekleniyor. Özellikle İstanbul’da sıcaklıkların yüksek nemle birleşmesi nedeniyle hissedilen sıcaklıkların daha da artacağı tahmin ediliyor. Yaz aylarının sıcak yüzü, Türkiye’nin dört bir yanını etkisi altına almaya devam ediyor. Meteoroloji […]