SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

İNDER: Dövize mevduat freni, 2. El konutu ivmelendirdi

Yayınlanma:
ABONE OL

Türkiye genelindeki Şubat 2022 dönemindeki konut satışları, ikinci elde gerçekleşen sirkülasyon yoğunluğuna bağlı olarak bir önceki yılın aynı ayına göre %20,1 artarak 97 bin 587 oldu.

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konuyla alakalı yaptığı açıklamada; Kur korumalı mevduat ile dövizin önüne geçilmesiyle birlikte yatırımcılar, getiri potansiyeli daha yüksek yatırım aracı arayışına girdi. Bu arayış, gayrimenkul sektöründeki ikinci el ticaretini ivmelendirdi. Türkiye genelinde ikinci el konut satışları Şubat 2022’de, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,6 artış göstererek 68 bin 690 oldu. Söz konusu dönemde el değiştiren konut sayısı, son 10 yılın ikinci en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı %70,4 oldu. İkinci el konut satışları Ocak-Şubat 2022 döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,8 artışla 129 bin 793 olarak gerçekleşti.

İkinci eldeki hareketlenme, Ocak-Şubat dönemindeki toplam satışı da tetikledi ve söz konusu dönemdeki satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,5 artışla 185 bin 893 olarak gerçekleşti.

İpotekli satış ortalaması %30’dan %20’ye düştü

Konut üreticilerinin birinci el satışlarda sunduğu düşük faizli firma kredilerinin cazibesi, banka kredisi kullanım miktarını son 10 yılın en kötü üçüncü seviyesine çekti. Ancak ikinci elde gerçekleşen değişimlerin küçük bir kısmında banka kredisi kullanılması, Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarının Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %35,6 artış göstererek 19 bin 888 seviyesine çıkardı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %20,4 olarak gerçekleşti. Son 10 yılda ipotekli satışların toplam satışlar içindeki payı ortalama yüzde 30 üzerinde gerçekleşirken, son üç yıldır bu oran yüzde 20 seviyelerine geriledi.

Ocak-Şubat döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %49,9 artışla 38 bin 71 oldu.

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,8 artarak 28 bin 897 olurken, toplam konut satışları içinde payı %29,6 oldu. İlk el konut satışları Ocak-Şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,3 artışla 56 bin 100 olarak gerçekleşti. Diğer taraftan ipotekli konut satışları 19 bin 888 olarak gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %54,9 artarak 4 bin 591 oldu. Şubat ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %4,7 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %55,6 artarak 8 bin 777 oldu.

İlgili Haberler

Genel
21 Haziran 2024
Kaya Sabancı’ya Ne Oldu? Son Sağlık Durumu Açıklandı

Kaya Sabancı’ya ne oldu? İş insanı Kaya Sabancı, sağlık durumu ile gündemde. Peki Kaya Sabancı’ya kim saldırdı? Kaya Sabancı’nın sağlık durumu nasıl? Sabancı aile üyelerinden olan ancak gözlerden uzak bir yaşam sürmeyi tercih eden Kaya Sabancı dün akşam saatlerinde Bodrum’da saldırıya uğradı. Kaya Sabancı’ya saldıran isimde kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerden biri. Bodrum’da Mandarin Oriental Otel’in […]

Genel
21 Haziran 2024
Uyarı Geldi! O İller Dikkat Bardaktan Boşanırcasına Yağış Geliyor

Meteorolojiden 21 Haziran hava durumu tahminleri yayınlandı. Bugün o illerde Bardaktan boşanırcasına yağış bekleniyor. Vatandaşların tedbirli olmaları istendi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü son dakika yağış uyarısı yaptı. 21 Haziran hava durumu tahmin raporuna göre bugün bazı illerde kuvvetli yağış görülecek. Özellikle orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Artvin, Sinop ve Ardahan çevreleri, Denizli’nin güneyi ve Muğla’nın iç […]

Ekonomi
21 Haziran 2024
Emekliye 2’Lİ ZAM Müjdesini Cumhurbaşkanı Onayladı Çifte Sürpriz Geldi

Emekliye temmuzda 2’li zam müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı. Hem maaş zammı hem de ikramiye zam mı geliyor. Emekli maaşı alan 16 milyon vatandaş için Temmuz zammına Geri sayım başladı. 3 Temmuz’da açıklanacak olan enflasyon verileri doğrultusunda emekli maaş artışı yapılacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri 6 aylık enflasyon oranlarını zam olarak alacak. Tahmini Enflasyonun yüzde 25 […]

Ekonomi
21 Haziran 2024
Yeni Zamlı Asgari Ücreti 08.15’te Açıkladı

Asgari ücret zammı heyecanla takip edilirken 08.30’da açıklama geldi. O isim duyurdu, yeni asgari ücret bakın ne kadar olacak? Cumhur ittifakı dağılıyor mu soruları gündemde kalmaya devam ederken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den asgari ücretle ilgili yeni bir çıkış geldi. Asgari ücrete zam talebini yeniden dile getiren Devlet Bahçeli hükümete Çağrı yaptı. Devlet Bahçeli, Temmuz […]