MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Etkinlikler, Genel, Manşet, Sağlık, Sivil Toplum, Toplum » Uyuşturucuyla Mücadeleye sende katıl, UYUMA butonuna bas ihbar et!

Uyuşturucuyla Mücadeleye sende katıl, UYUMA butonuna bas ihbar et!Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini veya kullananları polise bildirmek isteyen vatandaş, “UYUMA” programı uygulamasındaki butona basarak ihbarda bulunabilir. Bu işi yaparken ihbar edenin kimliği kesinlikle gizli tutulmaktadır.

“Uyuşturucu, Alkol, Teknoloji – Kumar gibi Davranışsal Bağımlılık” konularına yönelik genel durum ve değerlendirmelerinin “Ben Olsaydım” yaklaşımı ile ele alınan ve 5 – 6 Nisan 2022 tarihlerinde iki gün süren “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştay”ı Kartal Kaymakamı Abdullah Demir koordinasyonunda, Yüksel İlhan Alanyalı Fen Lisesi Konferans salonunda gerçekleşti.

Çalıştaya, Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Kartal İlçe Emniyet Müdürü Sinan Dallı, Kartal İlçe Sağlık Müdürü Bekir Necati Şimşek, Kartal İlce Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz, Kartal Yeşilay Derneği’nden Hasan Çetinkaya, Ali Ertan Usta, İstanbul Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Pendik İşkur Hizmet Merkezi, Dr Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Temsilcisi, Kartal Muhtarları, Kartal’da yayın yapan basın mensupları katıldı.

Çalıştay açılışında Yeşilay, Kartal Emniyet Müdürlüğü ve Kartal Bağımlılıkla Mücadele Danışma Birimi sunumlarla konukları bağımlılık hakkında bilgilendirme yapıldı.

Uyuşturucuyla Mücadelede ihbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır

Uyuşturucu bağımlılığı konusunda İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube’den uzman Okan İlhan’ın sunumunda dikkat çeken detaylar yer aldı.

İlhan, “Uyuşturucu madde kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gençlerimiz olmak üzere toplumumuz açısından büyük tehlike arz etmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadelede kolluğun suç ile mücadelesi kadar, toplumumuzun bu konuda bilinçlendirilmesi de kaçınılmazdır. 

Başta gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tamamen yerli ve milli bir yazılımla gerçekleştirdiği, akıllı telefonlardan Google Play Store ve Apple sanal mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebilen UYUMA Uygulaması aktif hale getirildi.    

UYUMA projesi, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hazırlandı. Bu proje ile uyuşturucu suçlarına daha seri müdahale imkânı sağlanması hedeflenmiştir.

Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının görünmesi ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır.

Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaktır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır. Suçla mücadelede vatandaşlarımızın desteği ile bizlere büyük güç vermektedir” dedi.

Çalıştayın ilk gününde 4 ana çalışma grubu oluşturularak Tütün Bağımlılığı, Alkol Bağımlılığı, Uyuşturucu Bağımlılığı ve Davranışsal Bağımlılık konularında “ Ben olsaydım” mottosuyla katılımcıların fikir ve görüşleri alındı. 

Çalıştayın 2. gününde fikir ve görüşler bütün katılımcıların değerlendirmesine sunuldu, sonuç bildirgesi hazırlanarak il çalıştayında görüşülmek üzere İstanbul Valiliğine sunuldu. Sonuç bildirgesinde kanun ve yönetmeliklerin yeterli olduğu, denetimlerin aynı hassasiyetle devam etmesi vurgulanmıştır. Külterel, eğitim ve sporsal faaliyetlerin bağımlılıkla mücadelede öneminden bahsedilmiş ve bu benzeri faaliyetlere ağırlık verilmesinin faydalı olacağı tavsiye kararı alındı.

Teknoloji ve yasa dışı kumar bağımlılığı gibi konularda ek tedbirlerin olmasının öneminden bahsedildi. Çalıştay sonuç raporunun okunması ve teşekkür konuşmaları ile sona erdi.

Galeri
📆 07 Nisan 2022 Perşembe 18:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR