SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Asgari Ücrete 2. Ara Zam Son Karar Açıklandı!

Yayınlanma:
ABONE OL

Asgari ücrete 2. Ara zam gelecek mi? Milyonlarca çalışan için kritik haber geldi. Son karar açıklandı.

Türkiye’de yaklaşık 8 milyon kişi asgari ücretli çalışıyor. Çalışanlar, Ocak 2024 itibariye yüzde 34 artan yeni asgari ücreti almaya başladı. Asgari ücret 2024 yılı itibariyle 17.002 TL oldu. Ancak, asgari ücret zammı yapılırken, bu yıl 2. Zam olmayacağı da belirtildi. Özellikle 31 Mart yerel seçimlerinin öncesinde çalışanlar, enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle yoğun bir şekilde asgari ücret zammı talebinde bulundu ancak, bu talep de yanıt bulmadı.

Milyonlarca asgari ücretli çalışan şimdi gözünü Temmuz ayına çevirdi. Ancak şu ana kadar hükümetten yapılan açıklamalar Temmuz ayında asgari ücrete ara zam olmayacağı yönünde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Ocak 2024’te yapılan asgari ücret zammının tüm yılı kapsayacak şekilde yani Tek seferlik belirlendiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da asgari ücret zammı olmayacağı yönünde açıklamalar geldi. Ancak çalışanların umutları hala yüksek. Sosyal Güvenlik uzmanları da bu umutların dili tutulmasını sağlıyor. Çünkü asgari ücrete ara zam konusunda yeni bir iddia daha var.

ASGARİ ÜCRETE SEYYANEN ZAM İDDİASI

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacağı yönünde bugüne kadar birçok İddaa gündeme geldi. Son olarak ise seyyanen zam iddiaları konuşulmaya başlandı. SGK uzmanı İsa Karakaş,Katıldığı bir canlı yayında asgari ücretle çalışanların heyecanlandıran açıklamalarda bulundu. Temmuz ayında asgari ücret zammı beklemenin gereksiz olduğunu belirten Karakaş, asgari ücret için asıl zam tarihinin Eylül ayı olacağını söyledi.

Asgari ücret zammı ile ilgili seyyanen zam iddiasında bulunan Karakaş, Enflasyonun düşüşe geçmesi ile birlikte hükümetin çalışanlar için yeni bir adım atacağını ifade etti. Özellikle Enflasyonun yılın 3 çeyreğinde hissedilir derecede düşeceğini belirten SGK uzmanı, bu durumda da hükümetin zam için bir adımı atma şansı doğacağını ifade etti.

3000-4000 TL ARASI SEYYANEN ZAM

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, asgari ücret zammı ile ilgili tahminlerini de açıkladı. 3000-4000 TL arasında bir seyyanen zam beklediğini belirten Karakaş, Zam sonrasında yeni asgari ücretin 20.000-21.000 TL seviyelerine çıkacağını dile getirdi.

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR TEMMUZ’DA ZAM BEKLİYOR

Ancak Enflasyonun ve hayat pahalılığının her geçen gün yükselmeye devam ettiği Türkiye’de asgari ücretle çalışanlar ciddi anlamda geçim sıkıntısı yaşıyor. O sebeple de çalışanların Eylül ayına kadar sabredecek durumu kalmadı. Milyonlarca çalışanın umudu Temmuz ayında maaşlara zam yapılması. Fakat şu ana kadar hükümetten de olumlu bir açıklama gelmedi. Buna rağmen Cumhur ittifakı ortakları zam yapılması konusunda ısrarcı tavrını sürdürüyor. Yarın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP genel merkezinde Özgür Özel’i ziyaret edecek. Bu ziyaret sırasında da asgari ücret zammı konusunun gündeme gelmesi bekleniyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Mehmet Şimşek ONAYLANDI! En Düşük Emekli Maaşı 12.000 TL

SSK ve bağ-kur emeklisi en düşük emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi. 12.000 TL için onay çıktı. Mehmet Şimşek kesin kararı verdi. Son dakika haberi… 1.8 milyon emekli için en düşük emekli maaşı zam hesaplaması sürüyor. Temmuz ayında yapılan %24.73 zam ile emekli maaşları artmış da ancak milyonlarca emekli 0 zam tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
SSK – Bağkur – Emekli Sandığı Emeklisine 19.45’te MÜTHİŞ Haber! Zamlı Emekli Maaşı Ödeme Günleri İlan Edildi

Milyonlarca emekliye 19.45’te MÜTHİŞ Haber duyuruldu. Zamlı emekli maaşı ödeme günleri belli oldu. İşte tahsis numarasına göre ödeme takvimi… Temmuz ayında emekli maaş zammı yüzde 24,73 oldu. Hala en düşük emekli maaşı zammı tartışmaları devam etse de artık emekli maaşı ödeme tarihleri yaklaştı. SSK – Bağkur – Emekli Sandığı emeklileri zamlı maaşlarını alacakları günleri iple […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Emekli KÖK MAAŞ Zam Hesabı Değişti! Yeni Zamlı Maaş Listesi Kuruşu Kuruşuna Yeniden Açıklandı

Emekli maaş zammı hesabı değişti. Yeni kök maaş zamlı maaş listesi kuruşu kuruşuna yeniden hesaplandı. İşte zamlı emekli maaşları ile ilgili son gelişmeler… Emekliler, Türkiye’de enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle en çok zorlanan kesim emekliler oluyor. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş resmen açlık sınırının yarısı kadar olan en düşük emekli maaşı ile geçinmeye ve hayatını […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Yüzde 49 Zam Sürprizi! Asgari ücrete EK ZAM Bekleyen Milyonlara Müjde Var

Son dakika haberi geldi. Asgari ücrete ara zam için harekete geçildi. Ek zam bekleyen milyonlarca kişiye sürpriz haber var. Emekli memur Asgari ücretli Milyonlarca kişi temmuz ayını bekliyordu. Yüksek zam umudu beklentileri suya düşerken aynı zamanda asgari ücrete zam yapılmayacağı da açıklandı. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı peş […]