SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Ev Hanımlarına Erken Emeklilik Onaylandı! Çocuk Sayısına Göre Yaş İndirimi Var

Yayınlanma:
ABONE OL

Ev hanımlarına erken emeklilik sürprizi bayram sonrası geliyor. Devletin prim desteği ve çocuk sayısına göre ev hanımlarının emeklilik yaşı düşecek.

Kurban Bayramı tatilinin sona ermesi ile birlikte TBMM’de de yoğun bir gündemle mesai başlayacak. Özellikle uzun zamandan beri beklenen torba yasa maddeleri meclis gündemine gelecek ve tek tek oylanacak. Bu maddeler arasında ev hanımlarına emeklilik fırsatı da yer alıyor. Ev hanımlarına prim desteği ile erken emeklilik konusunda yeni detaylar ortaya çıktı. Peki ev hanımları ne kadar Prim ödeyecek? Devletin ev hanımlarına prim desteği ne kadar olacak?

TBMM kurban bayramı sonrası yoğun bir gündemle toplanacak. Torba yasa maddelerinin görüşülmesinin devam edeceği mecliste ilk oylamalardan Biri ev kadınlarına emeklilik için yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yılı yaptığı açıklamada ev hanımlarına erken emeklilik müjdesi vermişti. Yeni düzenleme kapsamında ev hanımlarının Sigorta primlerinin üçte birini devlet karşılayacak. Peki ev hanımları ne kadar prim ödeyecek?

EV HANIMLARINA ERKEN EMEKLİLİK GELİYOR

Torba yasa maddeleri arasında TBMM’ye sunulan yeni düzenleme ile birlikte milyonlarca ev hanımı için erken emeklilik fırsatı geliyor. Yeni düzenleme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıl genel seçimlerin hemen ardından duyurulmuştu. Bu kapsamda ev kadınlarının sosyal güvenceye sahip olması ve emekliliklerinin desteklenmesi hedefleniyor. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta yaptırmaları durumunda primlerinin üçte birini devlet karşılayacak.

EV HANIMLARI NE KADAR PRİM ÖDEYECEK?

Güncel asgari ücret üzerinden prim hesaplaması yapıldığında şu anda en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6400 TL 80 kuruş olarak ödeniyor. Yeni düzenlemenin meclisten geçmesi halinde devlet ev kadınlarına 2133 lira 60 kuruşluk bir prim desteği sağlayacak. Bu sayede ev hanımları, Sigorta primlerinin 4267 lira 20 kuruşluk bölümünü ödeyecek.

ÇOCUK SAYISINA GÖRE EMEKLİLİK YAŞI DÜŞECEK

Ayrıca düzenlemek kapsamında ev hanımlarının emeklilik yaşının çocuk sayısına göre öne çekilmesi de gündemde. SGK tarafından Şu anda bazı meslek grupları için yıpranma payı uygulanıyor. Benzer bir model ev hanımları için de devreye alınacak ve böylece Ev Kadınları daha erken yaşta emekli olma fırsatına sahip olacak.

BAĞ-KURLULARA PRİM İNDİRİMİ GELİYOR

Ev hanımlarına yapılacak düzenlemenin yanı sıra TBMM’de bulunan torba yasa maddeleri ile bağ-kurlulara da uzun süreden beri beklenen prim indirimi müjdesi geliyor. SSK ve bağ-kur prim eşitlemesi olarak da bilinen yeni düzenlemenin hayata geçmesi halinde küçük esnafın prim gün sayısı çalışanlar ile eşitlenecek. Bu durumda küçük esnaf artık 7200 günden emekli olma imkanına sahip olacak. Yani düzenleme ile birlikte bağ-kurlulara 5 yıl erken emeklilik fırsatı sağlanacak.

Ancak bağ-kurlulara 7200 prim düzenlemesinin bazı şartları da olacak. Bu düzenlemeden 10 veya altında çalışanı bulunan küçük esnaflar faydalanma şansına sahip olacak. Ayrıca 8 Eylül 1999 öncesi işe giriş tarihi olan bağ-kur’lu çalışanlar başvuru yapabilecek.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Genel
23 Temmuz 2024
İstanbullular hazırlıklı olun! Saat verildi: Nihayet nefes aldıracak yağış geliyor

Son dakika haberi… Günlerdir yanıp kavrulan İstanbul için AKOM’dan son dakika uyarısı geldi. Bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İstanbul için son dakika haberi geldi. AKOM bir son dakika açıklaması yaparak öğle saatleri için İstanbulluları uyardı. Günlerdir kavurucu sıcakların etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar Öğle saatlerinde 33 dereceye kadar yükselecek ancak beraberinde […]

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Basında Kartal
22 Temmuz 2024
Aydos Orman Yangınında Söndürme Çalışmalarına Kartal Belediyesi Ekipleri Destek Verdi

Kartal Belediyesi ekipleri, dün saat 14.00 sularında Aydos Ormanı’nın Pendik sınırları içinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve kısa sürede çevreye yayılan yangında, İBB ekipleri ile birlikte, yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekiplerine destek verdi. Yangın ekiplerin uzun uğraşları neticesinde kontrol altına alındı. İstanbul Pendik’te, Aydos Ormanı’nda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine Kartal Belediyesi de […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]