SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Tarih Verildi! 2024 Temmuz En Düşük Emekli Maaşı 3’LÜ ZAM İle Artacak

Yayınlanma:
ABONE OL

2024 Temmuz en düşük emekli maaşı zammı son dakika. Emekliler için tarih verildi, en düşük emekli maaşı 3’lü formül ile artıyor.

TÜİK’in enflasyon verilerini açıklaması ile birlikte Temmuz 2024 emeklilik yok maaş zammı oranı belli oldu. Gözler Şimdi emekli taban maaşlara çevrildi. En düşük emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak sorusunun yanıtı milyonlarca emekli tarafından merakla bekleniyor. Emeklinin gözü kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalarda.

EMEKLİYE TEMMUZ ZAMMINDA SOĞUK DUŞ

Türkiye İstatistik Kurumu Dün Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon haziran ayı için aylık bazda %1.64 olarak gerçekleşti. Bu oran Çalışanlar ve emekliler üzerinde adeta şok etkisi yarattı. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasa beklenti hangi sonuçlarında enflasyon oranının %2.56 olması bekleniyordu. Açıklanan oranla birlikte memur ve memur emeklisinin zammı %20’nin altında kaldı. SSK ve bağ-kur emekli zammı ise %25’i bulamadı.

4 MİLYON EMEKLİYE 0 ZAM ŞOKU

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon SSK ve bağ-kur emeklisine kök maaş zammı olarak yansıyor. Ancak kök maaşı 8.500 TL’ye kadar olan ve en düşük emekli aylığı olan 10.000 TL’den faydalanan emekliler için büyük bir şok gündemde. Çünkü bu oranlarla birlikte 4 milyona yakın emekli 0 zam almış oluyor. Eğer kök maaşınız 8.500 TL ise %24.73’lük zam oranı ile Yeni maaşınız 10.602 TL olacak. O en düşük emekli maaşına artış yapılmaması durumunda kök maaş üzerinden 8.500 TL’ye alan bir emekli Temmuz ayında 10.602 TL’ye almış olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA ZAM GELECEK Mİ?

Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı zammı konusunda son söz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da. Ancak kulislerde en düşük emekli maaşı zammı ile ilgili bir tarih konuşulmaya başlandı. 17 Temmuz emekli maaş zammı için kritik gün olacak.

SGK uzmanı Emin Yılmaz, en düşük emekli maaşı ile ilgili hükümetin masasında üçlü formül olduğunu söyledi. En düşük emekli maaşı zammı için kararım bir an önce verilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, 17 Temmuz’a kadar TBMM’ye gelmesi ve yasalaşması gerektiğini söyledi. Çünkü SSK ve bağ-kur emeklisi için maaş ödemeleri 17 Temmuz’da başlayacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ZAM FORMÜLLERİ

En düşük emekli maaşı zammı ile ilgili hükümetin masasında farklı formüller var. Kök maaş düzenlemesine gidilebileceğini belirten SGK uzmanı Emin Yılmaz, aylıkların 10.000 TL taban aylığa eşitlenmesinin ve üstüne %24.73’lük bir artış yapılmasının gündemde olduğunu söyledi. Eğer böyle bir zam yapılırsa en düşük emekli maaşı 12.473 TL olacak.

10.000 TL olan en düşük emekli maaşı ile ilgili diğer bir zam formülü ise yıl sonu enflasyon oranı olan %38’in zam olarak yansıtılması. Bu durumda en düşük emekli maaşının 13.800 TL’ye çıkacağı tahmin ediliyor.

Emekli maaş zammı ile ilgili diğer formül ise en düşük emekli maaşının seyyanen zam ile 12.500 TL ya da 15.000 TL’ye yükseltilmesi. Geçim sıkıntısı çeken emekliler ise 15.000 TL’nin verilmesi gerektiğini savunuyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]