SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Eksik Primi Olan 1.1 Milyon Kişiye Piyango Vurdu! Prim İndirimi ile 5 Yıl Erken Emeklilik

Yayınlanma:
ABONE OL

Eksik pirimi olan 1.1 milyon kişi için erken emeklilik fırsatı çıktı. Tam 5 yıl erken emeklilik prim indirimi ile geliyor.

Prim eksiği olan milyonlarca vatandaş EYT‘yi kaçırmıştı. Erken emeklilik fırsatı elinden kaçan vatandaşlar devletten yeni düzenlemeler bekliyordu. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda ilk sinyali vermiş Türkiye’nin emeklilik sisteminde büyük bir reform yapılacağını duyurmuştu. Büyük reformun ilk adımı küçük esnaf için atıldı. Eksik prim nedeniyle EYT‘yi kaçıran küçük esnafa beş yıl erken emeklilik fırsatı geldi. Prim indirimi düzenlemesi sayesinde BAĞ-KUR’lu çalışanlar artık 7200 primle emekli olma şansına sahip olacak. Bu sayede bağ kurlular erken emeklilik hakkını elde edecek ve yeniden EYT kapsamına girecek.

Milyonlarca kişinin erken emeklilik hayali var. Özellikle EYT düzenlemesi bu konuda vatandaşa umut olmuş çok sayıda kişi erken emeklilik dilekçesini vermişti. Ancak bazı kesimler erken emeklilik hakkını elde edemedi. Çünkü EYT kapsamında bağ kurlular için 9000 prim günü şartı aranıyordu. O sebeple de 1.1 milyon küçük esnaf erken emeklilik hakkını kaybetmişti. Nihayet beklenen düzenleme müjdesi geldi. Prim indirimi sayesinde bağ kurlulara erken emeklilik geliyor. Eksik pirimi olanlar 7200 prim düzenlemesiyle erken emeklilik hakkına sahip olacak. Peki 7200 prim son durum ne? Küçük esnafa erken emeklilik ne zaman çıkacak?

PRİM İNDİRİMİ VE 7200 PRİM SON DURUM NE?

Milyonlarca bağ-kurulunun büyük bir heyecanla takip ettiği prim indirimi düzenlemesinde sona gelindi. Yeni düzenlemenin TBMM tatile girmeden önce oylamaya sunulacağı öğrenildi. Genel kurulda yapılacak oylama ile SSK ve Bağ-kur prim eşitlemesi onaylanacak. Prim eşitlemesi çıkması durumunda bağ kurlu çalışanlar da SSK‘lılar gibi 7200 prim günü ile emeklilik hakkına sahip olacak.

TAM 1800 GÜN PRİM İNDİRİMİ İLE BEŞ YIL ERKEN EMEKLİLİK

Peki yeni prim indirimi düzenlemesi kimleri kapsayacak ve kimler erken emekli olacak. Aslında bağ kurlular için uygulanacak olan bu prim indirimi küçük esnafa yönelik düzenlendi. 9000 gün olan prim sayısı SSK’lılarla eşitlenecek ve 7200 güne düşürülecek. Yani 1800 günlük bir prim indirimi uygulanmış olacak. Bu durumda bağ kurlular 7200 günden beş yıl erken emekli olma fırsatına sahip olacak.

YENİDEN EYT KAPSAMINA GİRECEKLER

BAĞ-KUR’lu çalışanlar, 9000 gün prim sayısı nedeniyle EYT‘yi kaçırmıştı. Fakat bu düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte artık 7200 günden emekli olma şansına sahip olacaklar ve yeniden EYT kapsamına girecekler. Düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda oynandıktan sonra kabul edilerek yürürlüğe girecek. Cumhurbaşkanının da imzalaması ile beraber Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme sonrası milyonlarca bağ kurlu emeklilik dilekçesini verecek.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
22 Temmuz 2024
Yumurta, tuvalet kağıdı, toz deterjan, tavuk indirimi! A101’den kapış kapış gidecek fırsat

A101’den dev indirim fırsatı. Yumurta, tuvalet kağıdı, toz deterjan, tavuk indirimi başladı. 3 gün sürecek indirimli ürünler kapış kapış gidiyor. İşte yeni A101 aktüel indirim listesi… A101 market, her hafta olduğu gibi bu hafta da bomba gibi indirim fırsatları sunmaya devam ediyor. A101 hafta sonu kataloğu ile gelen ve 3 gün sürecek olan yeni indirimli […]

Ekonomi
22 Temmuz 2024
Emekliye MAAŞ FARKI! Müjde 08.45’te geldi: Tarih ve miktar açıklandı

Emekliye MAAŞ FARKI geliyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin beklediği tarihler belli oldu. İşte emekli zam farkı ödeme takvimi… Emekli maaş farkları milyonlarca emekli tarafından heyecanla bekleniyor. En düşük emekli maaşı, yapılan yeni düzenleme ile birlikte 12.500 TL’ye yükselmişti. Ancak, düzenleme geç kaldığı için emekliler bu ay maaşlarını yine 10.000 TL olarak almıştı. O nedenle de […]

Ekonomi
21 Temmuz 2024
Asgari Ücrete Ara Zam İçin Açıklama Yaptı: 3000 TL İlave Zam

Asgari ücrete ara zam var mı? Açıklama az evvel geldi. Asgari ücrete 3000 TL ilave zam iddiası çalışanları heyecanlandırdı. Asgari ücrete ek zam olacak mı? Milyonlarca çalışanın beklentileri devam ediyor. Her ne kadar hükümet “Zam yok” dese de çalışanların hala umudu var.  SGK Uzmanı Ali Tezel’den de asgari ücret zammı ile ilgili önemli açıklama geldi. […]

Ekonomi
21 Temmuz 2024
Emekliye yüzde 10 refah payı sürprizi! Yeni ek zam için tarih verildi

Emekliye yeni ek zam sürprizi geldi. Yüzde 10 refah faiz alma için tarih verildi. SSK ve bağ-kur emeklisi sevinçten bayram edecek. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş Temmuz ayında aldıkları zamlardan memnun değil nokta özellikle SSK ve BAĞ-KUR emeklisine uzun zamandan beri verilen refah payı zammının Temmuz ayında verilmemesi tepkilere neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan […]