SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Yeni EYT fırsatı Meclis’te! 50 Yaş Altı 3600 Primle Erken Emeklilik Geliyor

Yayınlanma:
ABONE OL

EYT’yi kaçıranlara yeni EYT fırsatı geliyor. 50 yaş 3600 primle erken emeklilik düzenlemesi tbmm’ye geldi.

50 yaş altı kişilere yeni EYT ile erken emeklilik geliyor. TBMM’ye sunulan yeni kanun teklifine göre sadece 3600 prim günü ödeyerek düzenlemeden yararlanmak mümkün. Peki yeni EYT kimleri kapsıyor? Yeni EYT düzenlemesi ne zaman çıkacak? Milyonlarca kişinin beklediği erken emeklilik düzenlemesine ilişkin son dakika detayları belli oldu. Mini EYT ile SGK girişi 1999 2008 arası olanlar emeklilik hayallerine kavuşacak.

SSK ve BAĞ-KUR’lu çalışanların erken emeklilik hayallerini hayata geçirecek olan düzenleme geliyor. Özellikle EYT’yi kaçıranlar yeni düzenlemeyle birlikte yeniden listeye giriyor. 50 yaş altı erken emeklilik fırsatları mini EYT ile onaylanıyor. Düzenlemenin meclisten geçmesi durumunda 50 yaş altı milyonlarca kişi emeklilik biletini alacak. Peki yeni erken emeklilik düzenlemesi kimleri kapsıyor? Yeni EYT ne zaman çıkacak?

TBMM’YE GELEN YENİ ERKEN EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ

SSK ve Bağkur‘lu çalışanlar için yeni erken emeklilik düzenlemesi TBMM’ye geldi. Bu düzenleme erken emeklilikte bir çok avantajı da beraberinde getiriyor. Özellikle emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde kapsam dışı kalan milyonlarca kişi bu düzenlemeyle emeklilik hakkına sahip olacak. Üstelik sadece 3600 prim günü yeterli oluyor. Kademeli emeklilik, kadınlarda ve erkeklerde 50 yaş altı erken emeklilik fırsatı sağlıyor. Üstelik bu yıl TBMM yasa teklifleri kabul edilene kadar tatil yapmayacak. Yani yaz aylarında bu düzenlemenin meclisten geçerek yasalaşması bekleniyor. Böylece milyonlarca kişide emeklilik dilekçesini verebilecek.

YAŞ VE PRİM GÜN SAYISI DÜŞÜYOR

Torba yasa maddeleri ile gelecek olan erken emeklilik düzenlemesi aynı zamanda bağ kur prim gün sayısına da indirim içeriyor. Özellikle yüksek prim nedeniyle EYT‘de kapsam dışı kalan bağ kurlular bu düzenleme sayesinde hem yaş indirimi hem de prim indirimi alacak. Bağ kurlulara yeni düzenlemeyle beş yıl erken emeklilik fırsatı sunulacak. Yine kademeli emeklilik sisteminde prim gün sayısı da 3600 ile 7200 arasında değişecek. Böylece bağ kurlular, yaş bekleme şartı olmadan yeniden EYT kapsamına girerek emeklilik hakkına sahip olmuş olacak.

MİNİ EYT PAKETİ KAPSAMA

Milyonlarca kişinin büyük bir heyecanla takip ettiği mini EYT paketinde kapsam ve detaylar da belli oldu. Mini EYT paketi içeriği şu şekilde:

Prim indirimi: Kademeli emeklilik olarak bilinen prim indirimi ile 3600 ila 5400 gün primi olanlara erken emeklilik.

Bağ kurlulara prim eşitlemesi: Bağkur prim eşitlemesi ile küçük esnafın emeklilik prim gün sayısının 7200 güne düşürülmesi.

Ev hanımlarına prim desteği: Ev hanımlarına isteğe bağlı sigorta yaptırmaları durumunda prim desteği verilmesi.

YENİ EYT NE ZAMAN TBMM’DEN GEÇECEK?

SSK’lı çalışanlar, Bağkur‘lu küçük esnaf, ev hanımları gibi gruplara erken emeklilik fırsatı getirecek olan yeni EYT düzenlemesinin meclisten geçeceği tarihte büyük bir merakla bekleniyor. Düzenlemeyle ilgili henüz kesin bir tarih verilmedi ancak son alınan kararla TBMM’nin bu yıl tatili yapmayacağı biliniyor. O sebeple en geç yaz aylarında yeni mini EYT düzenlemesinin kabul edilmesi ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Beklenmedik sürpriz! En düşük emekli maaşı 19 bin 422 TL’ye yükseliyor

Milyonlarca emekli ve memur için beklenmedik sürpriz geldi. En düşük emekli maaşı 19.422 TL’ye yükseliyor. Milyonlarca memur ve emekli vatandaş Temmuz ayında zamlı maaşlarını alıyor. Temmuz 2024 itibariyle SSK ve bağ-kur emekli maaşlarına %24.73, memur ve memur emeklisi maaşlarını ise %19.31 oranında zam gelmişti. En düşük emekli maaşı ise Geçtiğimiz günlerde alınan kararla 12.500 TL’ye […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]